کارگاه آموزشی آشنایی با اکوتوریسم استان چهارمحال بختیاری - شهرکرد<

این کارگاه آموزشی در مهر ماه 1388 به درخواست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال بختیاری در سالن کنفرانس این سازمان در شهرکرد برای کارشناسان و مسوولین گردشگری استان برگزار گردید.

این کارگاه 2 روزه براساس نیازها و شرایط اقلیمی خاص این منطقه و خواسته ها و نیازهای گردشگران به ویژه طبیعت گردان برنامه ریزی و اجرا شد. با توجه به پتانسیل های خاص این استان به ویژه طبیعت بکر آن و همچنین وجود عشایر بختیاری با ریشه و قدمت تاریخی، این منطقه از مناطق بسیار ارزشمند جهت برنامه ریزی سفرهای اکوتوریستی محسوب می شود. وجود سلسله جبال زاگرس و رودخانه های پرآبی مانند کارون، بازفت، دوآب، تالاب های ارزشمندی همچون چغاخور، دره های زیبای صمصامی و بازفت، جنگل های بلوط، دامنه های زردکوه و سایر مناطق طبیعی، این منطقه را به یکی از قطب های ارزشمند اکوتوریسم تبدیل کرده است.
با توجه به این که اکوتوریسم در ایران و حتی جهان شاخه ای به نسبت نوپا محسوب می شود و از طرفی با توجه به این که استان چهارمحال بختیاری با دارابودن پتانسیل های ویژه طبیعی همواره زیرساخت های مناسب جهت سفرهای اکوتوریستی را ندارد، برگزاری چنین نشست هایی زمینه را برای به ارتقاء اکوتوریسم این منطقه فراهم می سازد.
کارشناسان این استان از اطلاعات و تجارب فراوانی به ویژه در برنامه های قایقرانی در رودخانه خروشان، مشاهده گل واژگون به عنوان اثر طبیعی ملی و نیز گردشگری عشایر برخوردار هستند، بنابراین برگزاری این دوره های آموزشی برنامه ریزی های پایدار و اصولی آن ها کمک می کند.
در این دوره به مباحثی همچون گردشگری پایدار و مسئولانه، اکوتوریسم و اهمیت آن، تفاوت اکوتوریسم و طبیعت گردی، نیازها و خواسته های گردشگران طبیعت، کدهای رفتاری گردشگر و جامعه میزبان، نحوه استفاده از ارزش های بومی جهت جذب گردشگران، بررسی تجارب سایر کشورها با اقلیم مشابه، استفاده ازاکوتوریسم به عنوان معیشت جایگزین و یا مکمل، روش های توزیع عادلانه درآمد در جامعه میزبان پذیرای اکوتوریست، نقش هنرهای بومی و صنایع دستی در اکوتوریسم، نقش و اهمیت آیین ها و آداب ورسوم بومی و... پرداخته شد.
همچنین با توجه به درخواست مخاطبان این دوره که افرادی بسیار علاقمند، با انگیزه و با تجربه بودند، تعدادی از آخرین مقالات مرتبط با اکوتوریسم در اختیار آن ها قرار گرفت. مدرس این کارگاه خانم افسانه احسانی بودند.