طبل

روستای طبل یکی از روستاهای جزیره قشم است که همواره به واسطه نزدیکی به جنگل حرا موقعیتی ویژه ای در گردشگری طبیعی جزیره داشته است.

هر ساله مسافران نوروزی و سایر گردشگرانی که جزیره قشم را به عنوان مقصد گردشگری خود برگزیده اند، این روستا را به یکی از روستاهای مورد توجه گردشگران تبدیل کرده اند.
به این منظور و در راستای معرفی پروژه اکوتوریسم روستای شیب دراز با مشورت و تعامل با مسوولین روستا کارگاه آموزشی با عنوان اکوتوریسم و اهداف آن در محل مسجد روستای طبل برگزار گردید.
در این کارگاه که اقشار مختلف مردم بومی از جمله قایقرانان جنگل حراء، فروشندگان صنایع دستی دریایی و سایر افراد شرکت داشتند، توضیحاتی در مورد پروژه اکوتوریسم روستای شیب دراز و اهمیت حفاظت از لاک پشت پوزه عقابی و سایر گونه های گیاهی و جانوری جزیره قشم ارائه گردید.
اهمیت حفاظت از حیات وحش و طبیعت جزیره و نقش و اهمیت جامعه بومی در انتقال این ارزش ها به نسل آینده و جلب توجه گردشگران به این همه ارزش های طبیعی از نکاتی بود که در مورد آن بحث و تبادل نظر شد.
در این جلسه مردم بومی روستای طبل خاطرات خود را برای مجریان کارگاه تعریف کردند و همچنین راجع به پیشینه تاریخی روستا و زندگی مردم درگذشته توضیحات جذابی را ارائه دادند. همچنین پرسش های متنوعی در مورد گردشگران و راه های جلب رضایت آن ها از مجریان کارگاه مطرح شد.
میل و علاقه مردم بومی به حضور گردشگران در روستا و تلاش برای جلب رضایت آنها از نکات قابل توجه در این کارگاه محسوب می شد. شركت كنندگان در اين كارگاه حدود 25 نفر بودند كه پس از نماز مغرب و تا قبل از نماز عشاء( نماز خفتن به زبان جزيرتي در قشم)زمان خود را در اختیار برگزارکنندگان کارگاه قرار دادند.