لافت

روستای لافت یکی از روستاهای ارزشمند جزیره قشم است. این روستا از دیرباز پل ارتباطی جزیره با سایر کشورها جهت تبادلات بازرگانی بوده است. بافت قدیمی و بومی این روستا سال هاست که گردشگران را از مناطق مختلف به خود جذب می کند.
اهالی روستای لافت هر ساله میزبان گردشگرانی هستند که در ایام تعطیلات به ویژه نوروز جزیره قشم را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می کنند.

درسال های اخیر حضور گردشگران به ویژه از استان های نزدیک به جزیره مانند فارس، اصفهان و کرمان به طرز قابل توجهی افزایش یافته است. این افزایش تعداد بازدیدکنندگان تاثیرات قابل توجهی بر روستا و نگرش مردم بومی بر گردشگران داشته است.
در راستای اهداف پروژه اکوتوریسم روستای شیب دراز و به منظور آشناسازی سایر روستاهای گردشگرپذیر جزیره قشم پس از مشورت و تعامل با نمایندگان و مسوولین محلی، کارگاه آموزشی برای اهالی روستای لافت با همکاری دهیاری و شورای اسلامی این روستا در محل سالن جلسات دهیاری لافت با حضور 20 نفر از مردم محلی برگزار گردید. در این جلسه در مورد پروژه حفاظت و اکوتوریسم روستای شیب دراز و نقش سایر روستاهای گردشگر پذیر در پیشرفت این پروژه و اهمیت حفاظت از محیط زیست جزیره و همچنین حفظ هویت و فرهنگ غنی جزیره قشم گفتگو شد. گردشگری و اثرات مثبت و منفی آن از موضوعات دیگری بود که در این جلسه به آن پرداخته شد.
اشتغال زایی و ایجاد شغل های جدید، ارتقاء معیشت جامعه بومی، ایجاد انگیزه برای ارتقای توانایی های جامعه بومی، حضور بانوان در فعالیت های اجتماعی،تقویت هنرهای بومی، تبادلات فرهنگی، اجتماعی و... از اثرات مثبتی است که همواره در اثر حضور گردشگران در مناطق روستایی اتفاق می افتد. حضور گردشگران اثرات دیگری هم بر جامعه بومی دارد که می تواند هنجارهای جامعه آن ها را تحت تاثیر قرار دهد.
اثرات اجتماعی حضور گردشگر، تاثیرات محیط زیستی و برهم زدن آرامش روستا و... می تواند از اثرات منفی گردشگری محسوب شود.
خوشبختانه تا این زمان هنوز گردشگری اثرات منفی خود را بر جامعه بومی نشان نداده است و هنوز مردم بومی در مرحله رضایت و خرسندی از حضور گردشگران به سر می برند. شرکت کنندگان در کارگاه ایده های تازه ای برای رونق گردشگری روستا خود داشتند و با علاقمندی شایان توجهی مباحث مطرح شده در جلسه را دنبال می کردند.