کارگاه آموزشی آشنایی با اکوتوریسم
روستای دیرستان - قشم - فروردین 1386

این کارگاه در روستاي "ديرستان "به علت نزدیکی روستای این روستا به فرودگاه بین المللی قشم و همچنین روستای شیب دراز به واسطه پدیده تخم گذاری لاک پشت های پوزه عقابی این روستا از موقعیت ویژه ای برای جذب گردشگر و پذیرایی از آن ها برخوردار است.

همچنین این روستا به علت وجود " اكوپارك "در نزديكی آن و نيز دارابودن شرایط مناسب براي ايجاد امكانات و تاسيسات توريستی برای برگزاری کارگاه آموزشی انتخاب شد. پس از مذاکره با رئیس شورای روستای دیرستان و ارائه توضیحات کافی در مورد پروژه و اهداف آن این کارگاه در روز جمعه در محل خانه مسكوني رئيس شوراي اسلامي روستاي دیرستان و با حضور جمعي حدود 30 نفر از مردم بومي برگزار گرديد.
در این کارگاه با نمایش نمونه هایی از فعالیت های طبیعت گردی در مناطق مختلف ایران و لزوم و اهمیت شناخت نیازهای گردشگری و توجه به ملاحظات فرهنگی و محیط زیستی، با جامعه بومی روستای دیرستان تعامل و گفتگو شد. تعاریف و مفاهیم اکوتوریسم به زبان ساده و اهمیت و ارزش توسعه اکوتوریسم از موضوعاتی بود که در این کارگاه به آن پرداخته شد. نقش جامعه محلی در حفاظت از محیط زیست و توجه به ارزش های طبیعی منطقه از مباحث دیگری بود که در مورد آن گفتگو شد.
شرکت کنندگان با علاقه فراوان به اظهار نظر در مورد توريسم واثرات آن پرداختند و بسيار علاقمند بودند تا جريان توريسم به نحوي صحيح در روستاي آنها شكل گيرد. ضمنا نگراني خود را از كمبود تعداد گردشگران در اين روستا در مقايسه با ساير روستاهاي توريستي جزيره مانند لافت ، طبل ، شيب دراز و... ابراز مي نمودند.
در پایان با توجه به اينكه مسلما توريسم تبعات منفي نيز به همراه دارد و هدف پروژه نيز پيش گيري از اثرات منفي توريسم بر جاذبه هاي طبيعي و نيز تخريب محيط زيست در منطقه است.