موسسه آواي طبيعت پايدار متعاقب قرارداد با بخش کمکهاي كوچك تسهيلات محیط زیست جهاني سازمان ملل متحد(SGP ) مربوط برنامه عمران سازمان ملل متحد ( UNDP ) با مشارکت و همکاری سازمان منطقه آزاد قشم، مردم بومی و شورای روستا در راستای بخشی از فعاليتهاي گام 1 پرو‍ژه"توانمندسازي و آماده سازي جوامع محلي در ارتباط با اكوتوريسم در جزيره قشم" اقدام به برگزاري كارگاه آموزشي" اكوتوريسم و فوايد آن" در روستاي شیب دراز نمود .

با توجه به نقش و اهمیت جامعه بومی روستای شیب دراز، در اين طرح تلاش شده تا مراحل به گونه اي اجرا شود که مشاركت و همراهي جوامع محلي در كليه مطالعات، تحليل ها و ارائه برنامه مديريتي، تدوين ضوابط و استانداردها و حتي آموزش خود آنها لحاظ گردد. پیشنهاد دهندگان، طراحان و مجریان پروژه معتقدند طرح هاي گردشگری و توانمندسازي جوامع بدون مشاركت خود آنها در كليه مراحل نتايج موثري نخواهد داشت.
بنابراين براي جلب مشاركت افراد بومي و يا نمايندگان منتخب آنها در طول طرح، برگزاري جلسات توجيهي و كارگاه هاي آموزشي جهت آشنا سازي آنها با اهداف پروژه و مراحل اجراي كار اهميت ويژه اي دارد. كارگاه "اكوتوريسم و فوايد آن" به عنوان كارگاه شماره 1 ، اولين گام اجرايي اين پروژه بود كه در فروردين سال 1386 برگزار شد.
سایر کارگاه های آموزشی به صورت جلسات در ابعاد مختلف به ویژه با روش تعاملات چند جانبه و دوستانه در محل دهیاری، خانه های بومی، کپر کنار ساحل، مسجد روستا و... در زمان های مختلف و در طول پروژه بنا بر ضرورت موضوع برگزار گردید.
این کارگاه با هدف آشناسازی جامعه بومی روستای شیب دراز با مفاهیم اکوتوریسم و دورنمای حضور گردشگر جهت مشاهده پدیده تخم گذاری لاک پشت های پوزه عقابی برگزار گردید تا از همان ابتدا بیان مشتركی بين مسوولین و تيم اجرایی پروژه و جامعه بومی روستا برقرار شود. توضیحات و نظرات جالب توجه مردم بومی جهت ارتقاء روستا از طریق گردشگری از نکات قابل توجه این کارگاه محسوب می شد. با توجه به گرمي هوا در جزيره قشم و حضور گردشگران در زمان هاي محدود و مشخص(به ويژه ايام تعطيلات نوروز) مجريان پروژه با مشورت با نمایندگان روستا زمان اجراي كارگاه را در ايام نوروز انتخاب كردند تا اهالی بتوانند با آگاهي و شناخت ملموس تر نسبت به توريسم و اثرات آن در نشست ها شركت كنند.
حضور فعال شرکت کنندگان و شور و اشتیاق قابل توجه آنها به خوبی ملموس بود.
به واسطه پروژه حفاظت از لاک پشت های پوزه عقابی که به همت جناب آقای مهندس بیژن دره شوری در روستای شیب دراز آغاز شد، زمینه برای مشارکت مردم بومی و علاقه و توجه آن ها به لاک پشت پوزه عقابی فراهم شده بود، بنابراین اهالی روستا با انگیزه و علاقه کافی در این جلسه حضور پیدا کردند.
آن ها از حضور افراد علاقمند به مشاهده پدیده تخم گذاری این لاک پشت در خطر انقراض جهانی ابراز رضایت و خرسندی می کردند و از این که به روستای آن ها میمان می آید خوشحال بودند. لازم به ذکر است حضور جوانان و نوجوانان روستا در این جلسه بسیار پررنگ و قابل توجه بود که این موضوع باعث دلگرمی مجریان طرح بود.