دوره راهنمایان محلی اکوتوریسم جزیره قشم

دوره راهنمایان محلی اکوتوریسم
جزیره قشم

دوره راهنمایان محلی اکوتوریسم جزیره قشم با قراردادی میان موسسه آوای طبیعت پایدار و سازمان منطقه آزاد قشم برای راهنمایان محلی قشم و نیز هتلداران و دست اندرکاران و علاقه مندانی که قصد فعالیت در حوزه گردشگری، اکوتوریسم و محیط زیست قشم را دارند برگزار گردید.
این دوره در سال 1388 در محل سالن همایش های مرکز رشد قشم برگزار شد. در این دوره حدود 120 ساعته دروس مختلفی از جمله آشنایی با مبانی اکوتوریسم، کدهای اخلاقی و رفتاری در اکوتوریسم، آشنایی با جغرافیای گردشگری، آشنایی با اکوسیستم های جزیره قشم، آشنایی با پستانداران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان قشم، آشنایی بامعماری جزیره قشم، آشنایی با موسیقی جزیره قشم، آشنایی با آبزیان و ماهی¬های خلیج فارس، آشنایی با اقوام و جلوه های فرهنگی قشم و فنون راهنمایان تور ، آشنایی با گیاهان قشم و آشنایی با زمین شناسی قشم تدریس شد.
مدرسین دوره آقایان مهندس جوکار، مهندس داخته، دکتر رنجبر ،مهندس آذری، مهندس قاسمی نژاد، آقای بازماندگان، آقای اشعری، مهندس زهزاد و مهندس زبیری و خانم احسانی بودند.

یکی از مهمترین دروس، درس آشنایی با حیات وحش قشم شامل پستانداران، پرندگان و خزندگان و دوزیستان قشم بوده که مهندس جوکار و مهندس داخته مسئولیت تدریس آن را داشتند.
در این دوره تنوع زیستی قشم به ویژه جانورانی که بتوانند از نظر اکوتوریستی اهمیت یابند مورد تأکید قرار گرفتند. جانورانی چون جبیر، روباه، دلفین و پرندگانی چون فلامینگو، باکلان، انواع اگرت، حواصیل، نوک قاشقی، کرکس مصری، عقاب ماهیگیر، انواع پرستو دریایی و کاکایی، سبزقبا، ماهی خورک، زنبورخوار و .... بیشترین توجه را به خود جلب می نمایند.
از حیث زمین شناسی نیز جزیره قشم با توجه به پتانسیل های فراوان جاذبه های ژئوتوریسم از نوع فرسایشی و وجود بلندترین غارنمکی دنیا و نیز وجود گنبد نمکی و نیز منطقه زیبای ژئوپارک قشم مورد توجه زیادی در این دوره بود.
همچنین اکوسیستم های و گیاهان قشم نیز از جمله جاذبه های طبیعی و موارد مهمی بود که در این دوره به فراگیران آموزش داده شد. به ویژه اینکه آنها باید نام بسیاری از گونه های گیاهی رایج در قشم مخصوصأ درختانی چون کرت،کهور، کنار، نخل، مسواک، استبرق، آکاسیا و ... و منطقه رویشی خاص جنوب را می آموختند. در زمینه فرهنگی نیز دروسی چون آشنایی با معماری، آشنایی با جلوه های فرهنگی اقوام و آشنایی با موسیقی مورد تأکید قرار گرفت.