آموزش

راهنمایان طبیعت گردی

راهنمایان ایران گردی و جهان گردی

راهنمایان محلی

کارگاه های آموزشی

اکوتوریسم

سفرهای آموزشی

فارغ التحصیلان آموزشی

برد آموزش

رزومه اساتید

اکوتوریسم

 

اکوتوریسم سفری مسئولانه به مناطق طبیعی است که به حفاظت از طبیعت و بهبود زندگی جامعه بومی کمک می کند.

واژه اکوتوریسم همواره بار ارزشی دارد و افرادی که این گونه سفرها را برمی گزینند، اصولا انسان هایی با اخلاقی هستند که تلاش می کنند در سفری که حضور پیدا می کنند، برای محیط پیرامون خود و جامعه میزبان منفعتی داشته باشند.

تفاوت اکوتوریسم و طبیعت گردی

 

هرسفری که در طبیعت صورت پذیرد و 3 مشخصه تعریف اکوتوریسم را نداشته باشد، طبیعت گردی نام دارد. در سفرهای طبیعت گردی طبیعت برای حضور انسان آماده می شود ولی در سفرهای اکوتوریستی، انسان خود را برای حضور صحیح در طبیعت آماده می سازد.

*به این علت که تاکنون واژه فارسی مناسبی برای معادل سازی کلمه انگلیسی اکوتوریسم از سوی فرهنگستان فارسی اعلام نشده است در این متن از واژه معمول اکوتوریسم استفاده می گردد.

 

چگونه می توان از طریق اکوتوریسم به حفظ حیات وحش کمک کرد؟ 

 

هنگامی که جامعه بومی با ارزش های واقعی طبیعت منطقه خود آشنا باشد و هنگامی که برنامه ریزی های انجام شده برای منطقه مذکور با درایت و با درنظر گرفتن خواسته های کلیه ذی نفعان از جمله جامعه میزبان صورت گیرد، مسلما مردم بومی نه تنها نسبت به ارزش های طبیعی منطقه خود بی تفاوت نخواهند بود بلکه برای حفاظت از آن تلاش خواهند کرد. نمونه های فراوانی از فعالیت های مردمی برای حفاظت از طبیعت و حیات وحش درایران و جهان وجود دارد. یکی از نمونه های آن پروژه حفاظت از لاک پشت پوزه عقابی در جزیره قشم است که با مشارکت مستقیم مردم بومی انجام شد. سپس با ورود گردشگران برای مشاهده پدیده تخم گذاری این گونه لاک پشت و برنامه ریزی های انجام شده در پروژه اکوتوریسم این روستا، وجود این گونه در خطر انقراض جهانی به بهبود کیفیت زندگی جامعه بومی کمک کرد. پروژه ارتقاء کیفیت زندگی جامعه بومی از طریق صنایع دستی نیز، ضمن کمک به حفظ و احیای هنر بومی جزیره قشم، معیشتی مکمل برای بانوان این روستا ایجاد نمود.

مکمل برای بانوان این روستا ایجاد نمود.
 

دانلود جزوه اکوتوریسم