اخبار

آرشیو خبر ها

کارگاه آموزشی" اکولوژی"

موسسه آوای طبیعت پایدار برگزار می کند.
کارگاه آموزشی" اکولوژی"
برگزاری دوره آموزشی راهنمایان طبیعت گردی برای موسسه آموزشی، تحقیقاتی آوای طبیعت پایدار فرصتی مهیا کرده است تا شرکت کنندگان در این دوره ها با ارزش های ایران زمین بیشترآشنا شوند. از آنجایی که موضوعات مربوط به طبیعت ایران از وسعت قابل ملاحظه ای برخوردار است، پرداختن به عمق مباحث و با جزییات بیشتر ضروری به نظر می رسد. به این منظور موسسه آوای طبیعت پایدار با بهره گیری از مشاوره و همفکری اساتید مجرب این حوزه اقدام به برگزاری مجموعه کارگاه های آموزشی نموده است.در همین راستا، موسسه با برگزاری کارگاه آموزشی "اکولوژی"، قصد دارد تا بخشی از اطلاعات مورد نیاز راهنمایان گردشگری و سایر علاقمندان به فرهنگ و طبیعت ایران زمین را به آنها منتقل سازد.

"بشر در طی سالیان متمادی دریافته است که موجودات زنده تحت تأثیر موجودات زنده دیگر و محیط پیرامون خود قراردارند همچنین این ارگانیسم ها نیز میل به تأثیرگذاری بر محیط خود دارند. در قرن حاضر اینگونه مناسبات مشترک بطور جدّی مورد مطالعه قرار گرفته و این مطالعات منجر به توسعه بخشی از علم بنام اکولوژی گشته است. علم اکولوژی بطور کُلی با مناسبات مشترک و متقابل مابین موجودات زنده و محیط فیزیکی آنها و سایر موجودات زنده سروکار دارد. لازمه بقاء و زنده مانی هر موجود، همبستگی گروهی است و مطالعه چگونگی این همبستگی ها مورد توجّه دانش اکولوژی است. رشته اکولوژی بعلّت دارا بودن ماهیّت میان رشته ای توانایی خاصی در جهت ایجاد تحقیقات جدید و طرح مسائل جدید زیست محیطی را داراست. این نکته حائز اهمیت است که این علم همانند فیزیک، ریاضی و علم ژنتیک می تواند آنگونه تفکر نیرومند و در عین حال خلّاق را آموزش دهد که در هریک از امور زندگی بکار آید. دانش اکولوژی از لحاظ سیاسی و تدبیر اداره کشورها، جهت جلوگیری از نابودی طبیعت و موجودات مفید، جلوگیری از آلودگی محیط زیست، بهسازی طبیعت و صنایع سازگار با طبیعت اهمیت پیدا کرده است.بنابراین در دهه های اخیر با بروز مسائل زیست محیطی در اکثر کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته این علم مورد توجه عامه مردم نیز قرار گرفته است. جنبش اکولوژی عصر حاضر و هراس از آلودگی محیط زیست(آب و خاک) بوسیله مواد شیمیایی ساخت بشر تقاضای بیشتر فرآورده های طبیعی را طلب می کند.

امروزه مشکلات و مسائل زیاد زیست محیطی، بسیاری از کشورها بوجود آمده است و این کشورها حاضرند برای کیفیت زیست محیطی قابل قبول بهای آنرا پرداخت نمایند. بنابراین بشر امروزی به این حقیقت پی برده است که درک کنش و واکنش های موجود در طبیعت بدون درک مفاهیم اکولوژی ممکن نیست. درحال حاضر اکولوژی در تجزیه و تحلیل و علت یابی مسائل مربوط به محیط زیست به بشر کمک شایانی نموده است."

مباحث کارگاه اکولوژی:

-مفاهیم کلی علم بوم شناسی
-تکامل و بوم شناسی
-سازو کارهای جانوران با گیاهان (بررسی اسرار پیچیده جانوران، گیاهان و قارچ ها در عرصه حیات و درک چگونگی تلاش آنها جهت حفظ بقای خود در شرایط مختلف زندگی)
-زندگی اجتماعی در حشرات(بررسی فواید زندگی اجتماعی حشرات در محیط های آب شیرین و خشکی به عنوان ساکنان اولیه حیات)
-همکنشی گونه ها
-لزوم درک حفاظت از گونه های در خطر انقراض (گروه های مختلف به منظور حفظ مسئولانه آنها در محیط زیست)

مدرس: محمود صوفی

سوابق تحصیلی:
-کارشناسی ارشد محیط زیست با گرایش تنوع زیستی و زیستگاه ها
عنوان پایان نامه ی کارشناسی ارشد: اکولوژی و بیولوژی تالاب سولوکلی در پارک ملی گلستان
-کارشناسی گیاه پزشکی
مقاله های سال 2013:
– معرفی گونه جدید از میگوی آب شیرین در پارک ملی گلستان- مجله(30ژانویه)Zootaxa
(کریستوفر راجر-محمود صوفی)
– معرفی رکورد جدید از تنها عنکبوت آبزی واقعی دنیا- مجله(12 جولای) Zoology in the Middle East
(محمود صوفی-هیوا ناصر زاده-حاج قلی کمی- بهرام زهزاد- بهرام حسن زاده کیابی-علی قشقایی)
– ارسال مقاله، مجله مدیریت حیات وحش آمریکا، مدل سازی و برآورد جمعیت گوزن قرمز(مرال)در پارک ملی گلستان
wildlife management مجله
(محمود صوفی-مانیاس والتر-نیکوبالکن هول- آرش قدوسی- امیرحسین خالقی- یوحنا واینوپول ساسو- بهرام حسن زاده کیابی)
– برآورد جمعیت پلنگ ایرانی در پارک ملی گلستان - مجله(جولای 2013)Cat News
(امیر حسین خالقی- آرش قدوسی- محمود صوفی- طاهر قدیریان-هومن جوکار- شیدا عشایری )

تاریخ : دوشنبه 92/5/28و چهارشنبه92/5/30 ساعت 17 الی 19/30
شهریه: برای فراگیران موسسه و اعضای کانون گردشگری مسوولانه : 45هزار تومان
سایر علاقمندان:55هزارتومان
* شرکت کنندگان در دوره گواهینامه حضور در کارگاه آموزشی دریافت خواهند کرد
تلفن: 88537497-88978437

تصاویر
  • تاریخ آخرین ویرایش 1392/5/21