اخبار

آرشیو خبر ها

کارگاه آموزشی آشنایی با فرش ایران

کارگاه آموزشی آشنایی با فرش ایران در تاریخ 23 آذرماه 1391 در موسسه آوای طبیعت پایدار برگزار گردید

نام ایران از دیرباز با فرش دستباف همراه بوده است. این دستمایه خلاقیت و هنر به جهات متعددی میراثی فرهنگی، ملی و تاریخی است. تنوع گسترده فرش به لحاظ طرح، رنگ، اندازه و ابعاد، رج شمار، نوع بافت و ... آن را متاعی ارزشمند و راهبردی ساخته است.

آشنایی با فرش، نقش ها و رنگ های به کار رفته در آن و ارزش های نهفته در این هنر برای هر ایرانی علاقمند به تاریخ و فرهنگ این سرزمین جذاب خواهد بود. موسسه آموزشی آوای طبیعت پایدار در جهت نیل به اهداف آموزشی خود کارگاه آشنایی با فرش را در تاریخ پنجشنبه 23 آذرماه 1391 برگزار نمود. استاد تورج ژوله مدرس این کارگاه بودند که فعالیت های زیادی را در رابطه با فرش ایرانی انجام داده اند و در این عرصه سابقه درخشانی دارند.

تاریخ فرش ایران:

تاریخ فرش با تاریخ انسان عجین است. بشر اولیه در طی قرن ها به روش در هم تنیدن الیاف گیاهی و پوست درختان، و در نتیجه صنایعی نظیر سبد بافی آشنا شده بود، و با بهره گیری از پشم حیوانات که قابلیت زیست در جوامع اولیه را داشتند، می توانست زیر اندازهایی نه چندان نرم را تولید کند.

زنان از جمله کسانی بودند که از ابتدا در این فن سعی فراوانی داشتند و در هنگامی که دیگر افراد به شکار حیوانات می پرداختند، به بافت سبد ها و دست بافته های خشن و روپوش حیوانات و کیسه حمل مواد، مبادرت می ورزیدند. حفاری های باستان شناسی نشان می دهد که استفاده از زیر اندازهای بافته شده از نی های منطقه بین النهرین از هزاره چهارم و پنجم متداول بوده است و بافت گلیم تا سده پانزدهم قبل از میلاد به مرحله بالایی از تکامل رسیده است.

قدیمی ترین نمونه ای که باستان شناسان به آن دست یافته اند، قالیچه ای است که به علت دستیابی به آن در گور یخ زده ای مربوط به یکی از فرمانروایان سکایی در دره پازیریک واقع در80 کیلومتری مغولستان، "پازیریک" نامیده شده است.

این فرش که به عنوان پوشش اسب به کار می رفته، در سانتی متر مربع دارای36 گره ترکی است. صاحب نظران با توجه به نقوش روی آن که شبیه نقوش اصیل هخامنشی است، آن را ایرانی می دانند و اعتقاد دارند که قالی مزبور از دستبافته های مادها یا پارت ها (خراسان بزرگ قدیم) است.

سیر تکاملی هنر فرشبافی ایران در دوره های مختلف از قبل از اسلام {(دوره ساسانی) که نمونه بارز آن فرش بهارستان است} تا عصر صفویه و قاجار ادامه یافت. عصر صفوی دوره درخشان احیای هنر در تمام زمینه ها و نیز در زمینه فرشبافی است. به طوری که نمونه های ارزنده ای از فرش های آن دوران را هم اکنون می توان در موزه های مشهور جهان یافت مانند قالی مشهور اردبیل که برای مقبره و شیخ صفی الدین اردبیلی بافته شده بود و اکنون در موزه ویکتوریا و آلبرت لندن نگهداری می شود و امثال آن که اکثراً حاصل کارگاه های قالی بافی شاهی در این دوره هستند.

از این دوره کاشان به واسطه مرغوبیت و ظرافت قالی های تولیدی خود پذیرای سفارت بسیاری شد و تولید فرش های زربافت که حاصل بافت با نخ های طلا و نقره بود بر رونق افزود.


آقای تورج ژوله

- کارشناس تولید در شرکت سهامی فرش ایران 76-1370
- تاسیس واحد تحقیقات و مطالعات فرش در شرکت سهامی فرش ایران 1375
- برترین پژوهشگر جوان فرش ایران در سوین جشنواره ی شانه ی بلورین 1381
- عضو کمیته ی داوران چهارمین دوره جشنواره ی شانه ی 1382
- عضو موسس اولین سایت اطلاع رسانی فرش ایران 1380
- سردبیر فصلنامه ی قالی 1377- 1379
- عضو کمیته ی کارشناسی ساماندهی طرح و نقش فرش در مرکز ملی فرش ایران 1383
- مشاور مدیر عامل در امور تولید شرکت سهامی فرش ایران 1383
- عضو شورای تخصصی کارشناسان خبره ی گروه فرش و نساجی سنتی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران 1382
- عضو کمیته علمی دومین سمینار ملی تحقیقات فرش ایران 1386
- تدریس دروس تخصصی فرش در مقطع کارشناسی و کاردانی در دانشگاه های هنر تهران، اصفهان، دارالفنون فرش اردکان و دانشگاه های جامع علمی کاربردی اراک، خرم آباد، یزد و کرمان و سخنرانی های متعدد در سازمان های بازرگانی استان ها 1375-1389
- هدایت و مشاوره ی علمی بیش از 20 پایان نامه ی دانشگاهی در رشته ی هنر در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد 1380-1389
- عضو شورای پژوهش و آموزش مرکز ملی فرش ایران


تصاویر
  • تاریخ آخرین ویرایش 1392/2/15