اخبار

آرشیو خبر ها

کارگاه آموزشی:اصفهان تجلیگه واپسین سبک معماری ایران

موسسه آوای طبیعت پایدار برگزار می کند:

کارگاه آموزشی
اصفهان : تجلیگه واپسین سبک معماری ایران
زمان:(پنجشنبه 11 آبان)
برگزاری دوره آموزشی راهنمایان ایران گردی و جهان گردی برای موسسه آموزشی، تحقیقاتی آوای طبیعت پایدار فرصتی مهیا کرده است تا شرکت کنندگان در این دوره ها را با مفاهیم و ارزش های فرهنگی و تاریخی ایران زمین آشنا سازد. از آنجایی که موضوعات مربوط به تاریخ و فرهنگ ایران از وسعت قابل ملاحظه ای برخوردار است، پرداختن به عمق مباحث و با جزییات بیشتر ضروری به نظر می رسد. با توجه به این که دوره های آموزشی زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ساختار مشخصی دارد و امکان بسط دادن موضوعات به ویژه با توجه به محدودیت های زمانی امکان پذیر نیست، طراحی و اجرای برنامه های آموزشی خارج از این ساختار در راستای تکمیل آموخته های علاقمندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به این منظور موسسه آوای طبیعت پایدار با بهره گیری از مشاوره و همفکری اساتید مجرب این حوزه اقدام به برگزاری مجموعه کارگاه های آموزشی نموده است.
کارگاه آموزشی "اصفهان: تجلیگه واپسین سبک معماری ایران" یکی از این کارگاه هاست که درقالب یک جلسه 3 ساعته برگزار می شود. استاد این درس آقای دکتر رضا نوری است که سالهاست عمر خود را صرف مطالعه و تحقیق در حوزه های مرتبط نموده است.

درباره اصفهان:
شهر اصفهان در طول تاریخ یکی از شهرهای مهم برای ایران بوده و هست. این شهر از معدود مراکز باستان شناسی ارزشمند جهانی است و بسیاری از آثار تاریخی آن در فهرست آثار جهانی به ثبت رسیده است.
اگر از تاریخ این شهر سخن به میان آید، سرگذشت آن تا اعماق اساطیر و افسانه ها ریشه دارد. شهر اصفهان از روزگاران کهن، تا کنون به نام های : صفاهان، صفویان، پارتاک، پارک، پاریتاکن، جی، دارالیهودی، رشورجی، سپاهان، سپانه، شهرستان، صفاهان، گبه، گابیان، گی، نصف جهان و یهودیه سرشناس بوده است.
در دوره عیلامی دسته ای از مادها به سوی اصفهان رهسپار شدند و با توجه به این که اصفهان تحت تسلط عیلامیان قرار داشت، از پیشرفت این دسته از مادها جلوگیری به عمل آمد. در این دوران جاده تجارتی که خلیج فارس را به ناحیه اصفهان مربوط می ساخت، به این شهر اهمیت خاصی می بخشید. یاقوت حموی اصفهان را "سواران" نامیده که مشتق از واژه "اسپهان" و سپاه است. احتمالاً وجه تسمیه نام آن به دلیل وجود پادگان نظامی در آن بوده است.
این شهر توسط اردشیر بابکان بنیانگذار سلسله ساسانی به تصرف درآمد. بعد از آن با پذیرش اسلام "جی" نامیده شد. در قرن چهارم هجری "مرداویج" بنیانگذار سلسله آل زیار اصفهان را تصرف نمود. پس از آن در دوره های دیلمی وآل بویه و سلجوقی به پایتختی برگزیده شد. در دوره حکومت اتابکان، مغولان و تیموریان و قره قویونلوها، این شهر در بطن آشفتگی و اغتشاشات قرار گرفت.
در سال 1000 هجری قمری به دستور شاه عباس، پایتخت ایران از قزوین به اصفهان انتقال یافت. در دوران صفوی، شاهد اوج شکوفایی هنر ایران در سبک اصفهانی به ویژه در معماری هستیم. خیابان های وسیع و میدان های بزرگ، مساجد و کاخ های سلطنتی، پل ها و ... بخشی از سیمای شهر اصفهان در این دوره است که نهایت ذوق و سلیقه هنرمندان معمار را در آن ها شاهد هستیم.
اصفهان در فاصله قرن های یازدهم تا هجدهم میلادی، به ویژه در قرن شانزدهم از رونق فراوانی برخوردار بود . یکی از مراکز مهم سیاسی و تجاری ایران به شمار می رفت. قرار گرفتن این شهر در مرکز ایران و در سر راه جاده های مهم تجارتی، آن را به یکی از بزرگ ترین و مهمترین شهرهای ایران بدل ساخت به طوری که همواره در طول دوره های مختلف حکومتی مورد توجه حاکمان و پادشاهان واقع می شد؛ از این رو آثار بسیاری از این دوره های در شهر اصفهان به جای مانده که باعث شده تا این شهر به عنوان یکی از جاذبه های مهم گردشگری و فرهنگی ایران تبدیل گردد.
شرح مختصری از کارگاه:
در این کارگاه یک¬روزه در ابتدا با رویکردی تاریخی نگاهی به تاریخ اصفهان از صدر اسلام تا دوره صفوی انداخته می شود و سپس با تمرکز بر دوره صفوی و مکتب اصفهانی به شرح و معرفی بناهای مهم شهر اصفهان و به ویژه میدان نقش جهان پرداخته خواهد شد.

شهریه کارگاه:
• 250000 ریال برای دانش آموختگان موسسه آوای طبیعت پایدار و راهنمایان تور (دارای کارت راهنمایان تور ایران گردی - جهان گردی و طبیعت گردی )
• 300000ریال سایر علاقمندان

آشنایی بیشتر با مدرس کارگاه:

دکتر رضا نوری شادمهانی
• دکتری رشته باستان شناسی از دانشگاه تهران.
• مدرس رشته های باستان شناسی و مدیریت جهانگردی در دانشگاه¬های کاشان، علامه طباطبایی، پیام نور، شهرکرد و دانشگاه¬های آزاد واحدهای تهران مرکز، دزفول و ورامین.
• سرپرست کاوش شهر تاریخی مشکویه و قلعه عرب داغ دیوار دفاعی گرگان و سرپرست پروژه بررسی¬های باستان شناختی استان قم و شهرستان گیلان غرب.
• معاون هیأت¬های باستان شناختی کاوش¬های بندر تاریخی سیراف، دژ گلخندان تهران، پاتپه ملایر.
• تألیف کتاب تاریخ فرهنگ ایران برای دانشجویان مدیریت جهانگردی دانشگاه پیام نور و درحال نگارش باستان شناسی در گردشگری برای رشته مدیریت جهانگردی
• چاپ مقالاتی در زمینه معماری و گردشگری در مجلات گلستان هنر، کتاب ماه هنر، فصلنامه مدیریت جهانگردی
• ارائه مقاله در سمینارهای داخلی همچون همایش ربع رشیدی و همایش حمام در فرهنگ ایرانی و ...
• انتخاب پایان نامه کارشناسی ارشد بعنوان یکی از پایان نامه های برتر کشور
• استاد برتر در زمینه آموزشی معماری و شناخت اماکن تاریخی از سوی جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

زمان: پنجشنبه 11 آبان ماه

ساعت برگزاری: 17الی 20

شهریه کارگاه: دانش آموختگان موسسه و راهنمایان تور 250000 ریال و سایر علاقه مندان 300000 ریال

محل برگزاری و ثبت نام: خیابان مطهری، بعد ازتقاطع مفتح، پلاک 145، طبقه ششم، موسسه آوای طبیعت پایدار

تلفن های تماس: 88521682 و 88763279
  • تاریخ آخرین ویرایش 1391/8/2