اخبار

آرشیو خبر ها

سفر انجمن زنان کارآفرین به روستای اردبیلک قزوین

سفر انجمن زنان کارآفرین به روستای اردبیلک قزوین

پنجشنبه نوزدهم اسفند 95

خانم افسانه احسانی  به همراه اعضای انجمن زنان کارآفرین به روستای اردبیلک واقع در شمال قزوین سفر کردند

 این روستا به همت بانوان پرتلاش روستا، حمایت بانوان توانمند روستای همجوارشان یعنی الولک و همراهی تیم داوطلب موسسه توانستند عروسکهای بومی منطقه خود را احیا و عرضه  کنند در حین کار،  فرهنگ و ارزش های بومی گذشته خود را یادآوری کردند و توانستند تعامل بهتری با نسل گذشته برقرار کنند.

 

به گفته سازندگان عروسکها از زمانی که این فعالیت شروع شده است، با صبر و حوصله بیشتری پای صحبت بزرگترها می نشینند تا دانش و خاطره های آنها را، داستان عروسکهای قصه گو کنند.

 

عروسکهای رنگارنگ شادابی خاصی به روستا  داده است که به همت بانوان روستا این رنگ و لعاب هر روز پر رنگ تر می شود. روستایی که جوانهایش از اینکه روزی بزرگترها را مجبور کرده بودند خانه های قدیمی را خراب کنند و به سبکی نو بسازند ابراز پشیمانی میکنند. حالا دختران نوجوان از بزرگترها میخواهند لباسهای محلی اردبیلک را برایشان بدوزند. بعد تولد عروسکها، از اینکه مادر بزرگ ها یشان لباس روستایی به تن دارند به خود می بالند.

 

افراد بومی معتقدند ورد عروسک ها به روستا، آنها را به ارزش ها و اصالت های گذشته خود آگاه تر کرده است.

 

به گفته افراد روستا، به جای چیدن گیاهان و فروششان، عروسک میسازیم ، هم درآمد کسب میکنیم هم لذت میبریم و هم به هویتمان افتخار میکنیم

 افراد انجمن زنان کارآفرین و زنان روستایی برای یاد آوری ارزش گیاهان، روز جمعه در کنار هم درخت کاشتند.

 

پیشنهاد می شود به  پیج عروسکهای اردبیلک که به صورت خودجوش توسط بانوان روستا مدیریت می شود  سربزنید و از دیدن عشق آنها به کار و تلاش لذت ببرید.

 

به روستای اردبیلک سفر کنید و از نزدیک با آنها هم صحبت شوید، غذای محلی بخورید و با سازنده های عروسک آشنا شوید و داستان هایشان را بشنوید

 

 

در تعطیلات نوروز اگر گذارتون به قزوین افتاد حتما به آنها سربزنید

تصاویر
  • تاریخ آخرین ویرایش 1395/12/22