اخبار

آرشیو خبر ها

چهارمین نشست توسعه در عمل، با محوریت گفت‌وگویی در باب پروژه بین المللی ترسیب کربن

باسلام و احترامانجمن علمی مطالعات توسعه با همکاری موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران با هدف ارزش نهادن به حفظ محیط زیست،احیای منابع طبیعی، و توسعه پایدار روستایی، چهارمین نشست توسعه در عمل، با محوریت گفت‌وگویی در باب پروژه بین المللی ترسیب کربن با حضور مدیران اجرایی این پروژه و اساتید گروه مطالعات اجتماعی برگزار می کند.بدین‌وسیله از شما دعوت به‌عمل می‌آید تا با حضور خود، برغنای این نشست و حفظ ارزش های محیط زیستی و احیای منابع طبیعی بیافزایید.


زمان: ساعت 9 الی 13 دوشنبه 3 خرداد 1395

مکان: تالار گفت‌وگو، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهرانپروژه بین المللی ترسیب کربن :


با بالا رفتن حجم گازهای گلخانه ای، این نَفَس زمین است که دارد تنگ تر می شود، و برای رفع این تنگی نفس لازم است به مبارزه و تجزیه این گازها و گرفتن کربن آنها، پرداخت و این کار با پرورش اندام های گیاهان و رسوب دادن و تخلیه کربن موجود در اتمسفر که همان ترسیب دادن کربن است، میسر می شود. پروژه ترسیب کربن، به سبزتر شدن زمین و آبی تر شدن آسمان کمک می کند.

به بیان علمی تر این پروژه به منظور بیابان زدایی، توسعه مدیریت مشارکتی، احیای منابع طبیعی، توسعه پایدار روستایی، فقرزدایی، ایجاد اشتغال نزد مردمان بومی و افزایش جذب کربن (ترسیب کربن) و در نهایت برای مقابله با گرمایش زمین طراحی شده است. این طرح با وجود محتوای علمی اش، یک پروژه مردمی است که مردم بومی به ویژه ساکنین مناطق بیابانی و در نبرد با خشکسالی، که اهل سازگاری با محیط زیست نیز هستند، می توانند نقش به سزایی در روند اهداف این پروژه داشته باشند. این کار بخشی از زندگی این افراد را شامل می شود و احیای زمین به مثابه احیای زندگی آنان نیز هست. این پروژه افراد را تشویق می کند تا ضمن مدیریت بهتر منابع، مسولیت بیشتری در تامین معیشت خود داشته باشند، تا هرگاه مسولین این طرح به زمان اتمام کارشان رسیدند، مردم بتوانند به ادامه کار بپردازند . پروژه بین المللی ترسیب کربن از معدود پروژه هایی است که در آن مردم می توانند زمین ها و مراتع خودشان را، خودشان بیمه کنند.


جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد پروژه ترسیب کربن به سایت زیر مراجعه فرمایید:

www.ircsp.net

تصاویر
  • تاریخ آخرین ویرایش 1395/3/5