اخبار

آرشیو خبر ها

اهدای جایزه احیا و ترویج عروسک های بومی به تیم آوای طبیعت پایداردر روز جهانی عروسک

در سال 1986 روزی به نام روز جهانی عروسک اعلام میکنند خانم سیوی
موزه عروسک های ملل شنبه 23 خرداد94 به مناسبت روزبین المللی عروسک برنامه ویژه ای برگزار نمود و از فعالان این حوزه دعوت به عمل آورد. در این رویداد آقای مسعود ناصری مدیر موزه ضمن ارائه توضیحاتی در رابطه با اهمیت عروسک ها در زندگی انسان به اهداف موزه ملل اشاراتی داشتند. همچنین ایشان به نقش عروسک ها در تقویت اعتماد به نفس و تمرین عشق و دوستی به ویژه در دوران کودکی صحبت کردند. نقش های مختلف آنها به عنوان همدم، یارو یاور و سنگ صبوراز دیگر نقش های آنها به حساب می رود. نقش عروسک ها در دنیای پسرها و اهمیت توجه به این نقش از نکات جالب توجه مطرح شده توسط آقای ناصری بود. مطالعات نشان می دهد عروسک ها قادرنداز فراموشی های دوران کهولت بکاهند. تقویت توان و هوش حرکتی کودکان(مانند عروسک های لیلی که تمرینی برای رقص های بومی منطقه زاگرس است) و تقویت انواع مهارت های کودکان با کمک عروسک ها در دنیای آنها از دیگر نکات قابل تامل بود. نقش عروسک ها در تقویت هوش ریاضی و منطقی کودکان و همچنین کمک به شناسایی هوش هیجانی(مانند عروسک های گواتمالا که به انتقال احساس و دغدغه های آنها به عروسک هاکمک می کند) از نقش های شناخته شده به شمار می روند.
نقش پژوهشگران جهت معرفی صحیح عروسک ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است و ایشان در این فرصت از پژوهشگران فعال در این حوزه قدردانی نمودند. روز جهانی عروسک در سال 1986 به همت بانوی امریکایی به نام سیوی نام گذاری شده است دوستداران عروسک در این روز به یکدیگر عروسک هدیه می دهند تا صلح را به یکدیگر یادآوری کنند و برای ارتباط بین فرهنگ ها زمینه سازی کنند.
در این برنامه از تیم آوای طبیعت پایدار بخاطر تلاش برای احیا و ترویج عروسک های بومی در قالب پروژه های هنربومی برای منابع طبیعی تقدیر شد.

تصاویر
  • تاریخ آخرین ویرایش 1394/3/27