اخبار

آرشیو خبر ها

سفر موسسه آوای طبیعت پایدار به تاجیکستان به دعوت گروه بین المللی فیدوکار


به دعوت گروه فیدوکار تاجیکستان، که از گروه‌های بین المللی فعال در تاجیکستان است و در جهت دوستی و نزدیکی بیشتر گروه‌های فارسی زبان از جمله ایران، تاجیکستان و افغانستان و در موضوعات مختلف فرهنگی و اجتماعی و زیست محیطی فعال است، مسئولین موسسه آوای طبیعت پایدار به همراه 6 ان‌جی‌او و گروه ایرانی دیگر برای بازدید و تبادل تجربیات با گروه های زیست محیطی تاجیکی به کشور تاجیکستان سفر نمودند. در این سفر که از شهر دوشنبه پایتخت جمهوری تاجیکستان آغاز شد. مجموعاً از 8 گروه و ان‌جی‌او تاجیکی در شهر خجند مرکز ولایت سغد بازدید به عمل آمد و در این بازدیدها، گروه‌های مختلف زیست محیطی ایرانی و تاجیکی به تبادل تجربیات در حوزه های مختلف زیست محیطی پرداختند و از فعالیت های یکدیگر، نحوۀ انجام‌پروژه‌ها و نیز چالش‌ها و راه حل‌های یکدیگر آگاه شدند و در هر جلسۀ پرسش و پاسخ بین دو گروه ایرانی و تاجیکی انجام می‌گرفت. گروه‌های مذکور در موضوعات مختلف زیست محیطی از جمله موضوع زباله ها، محصولات سالم کشاورزی، آموزش محیط زیست، پروژه های جوامع محلی، کودکان، آسیب های اجتماعی و هلال احمر و امدادرسانی، اکوتوریسم و توانمندسازی بانوان فعال بودند. بسیاری از فعالیت های آنان با فعالیت های گروه‌های ایرانی مشابهت داشت و تبادل تجربیات و آگاهی از فعالیت‌های زیست محیطی و اکوتوریسمی کشورهای دیگر سودمند بود.
با توجه به موضوع فعالیت موسسه آوای طبیعت پایدار در حوزه های اکوتوریسم و گردشگری جوامع محلی و نیز توانمندسازی بانوان از طریق صنایع دستی، حداقل 4 گروه تاجیکی فعالیت‌های نسبتاً مشابهی با موسسه آوای طبیعت پایدار داشتند که ارتباطاتی با این گروه‌ها در جهت تبادل تجربیات برقرار گردید.
در این بین دو گروه ACTED که گروهی بین المللی (و اصالتاً فرانسوی) است و در تاجیکستان شعبه دارد، و گروه خسته ورز (Khesteh Varz) بیشترین شباهت فعالیت‌ها را با موسسه دارا بودند. همچنین در این سفر جلساتی با مسئولین استانداردسازی ولایت سفر و نیز رئیس محیط زیست ولایت سغد برگزار گردید و نیز بازدیدی از موزۀ (آثارخانه) شهر خجند، بنای یادبود کمال خجندی (شاعر ایرانی) و نهایتاً دانشگاه شهر خجند و مراسم نمایش لباس‌های سنتی زنان تاجیکی به عمل آمد.

تصاویر
  • تاریخ آخرین ویرایش 1394/3/25