اخبار

آرشیو خبر ها

به میزبانی سرای ره گشا برگزار شد

به میزبانی سرای ره گشا برگزار شد
سرای ره گشا موزه ای شخصی است که به همت خانواده ای علاقمند به ایران راه اندازی شده است.این موزه دربادرود در نزدیکی کاشان واقع شده و بانوی فرانسوی که گفته می شود در فرهنگ ایرانی ذوب شده در کنار همسرش دکتر ره گشا خانه آباء و اجدادی را به موزه ای دیدنی تبدیل کرده اند. این خانواده خوش ذوق به مناسب های مختلف آیین های ایرانی را برگزار می کنند. از نوروز گرفته تا یلدا و جشن انار و... از اهالی دعوت می کنند که در این مراسم حضور پیداکنند.
این خانواده با یادآوری ارزشهای اصیل ایرانی گامی در حفظ و احیای این ارزشهای دیرینه برمی دارند وزمینه را برای تجدید پیمان اهالی بادرود و گردشگران با فرهنگ غنی خود مهیا می سازند.
در زمستان سال 93 پس از ارائه گزارشی از فعالیت های فرهنگی-زیست محیطی موسسه آوای طبیعت پایدار درهمایش ملی زنان کارآفرین ایران مسئولین این دو مجموعه با فعالیت های یکدیگر آشنا شدند.به علت وجود دغدغه های مشترک و با تکیه بر توانمندی های تیم داوطلب "هنربومی برای منابع طبیعی" آوای طبیعت پایدار و علاقمندی خانم ره گشا به موضوع احیای عروسک های بومی با هدف حمایت از فرهنگ بومی و محیط زیست روز 18 اردیبشهت گامهای اولیه برای بررسی وضعیت موجود و ارائه راهکار برای این منظور اجرا شد.
عروسک های بومی بادرود که در قالب فراخوانی از طریق سرای ره گشا جمع آوری شده بودندتوسط اعضای تیم داوطلب بررسی شد و نقاط قوت و ضعف آنها از نظر میزان اصالت و ماهیت اصیل شان مورد ارزیابی قرارگرفت.
در طی دو روز میزبانی خانواده ره گشا جلسات و اتاق فکرهای متعددی میان اعضای داوطلب و نماینده طرح احیای عروسک های بومی در بادرود تشکیل شد. قرار است در پاییز امسال همزمان با جشن انار درمنطقه بادرود جشنواره احیای عروسک های بومی بادرود برگزار شود تا از این پس عروسک بومی منطقه تولید و به عنوان سوغات فرهنگی در اختیار گردشگران علاقمند قرار گیرد.

تصاویر
  • تاریخ آخرین ویرایش 1394/2/27