اخبار

آرشیو خبر ها

به مناسبت روز زمین پاک برگزار شد


جشنواره احیای عروسک های بومی روستای اردیبلک واقع در شمال قزوین برگزار شد. به دنبال اجرای طرح هنر بومی برای منابع طبیعی به همت اعضای تیم موسسه آوای طبیعت پایدار و حمایت انجمن جهانی ویو، مورخ خرداد ماه 1393 در روستای الولک، بانوان روستای همجوار این روستا علاقمند به ساخت عروسک های بومی خود شدند. تاکنون تعداد زیادی عروسک بومی پارچه ای توسط اهالی ساخته و در اختیارعلاقمندان قرار گرفته است. قابل ذکر است تعداد قابل توجهی از این محصولات بومی توسط خود اهالی به مناسبت های مختلف از جمله نوروز و روز مادر خریداری و هدیه داده شده است. آشتی با فرهنگ غنی منطقه، ایجاد حس افتخار از داشته های فرهنگی، ایجاد شوق و انگیزه خلق اثرهنری، ارتباط میان نسلها، اشتغال زایی و ... از تاثیرات مثبت این فعالیت می باشد.

در جشنواره عروسک های بومی روستای اردبیلک برنامه های متنوعی توسط بانوان روستا برنامه ریزی و اجرا شد.
از جذاب ترین برنامه های جشن اجرای نمایشنامه دختران روستا با عنوان هنربومی برای منابع طبیعی بود. در این اجرا بانوان جوان اردبیلک با اشاره به تاثیر منفی برداشت بی رویه و مازاد برمصرف گیاهان دارویی و خوراکی از طبیعت توسط اهالی روستا به منظور فروش در بازار، نقش و اهمیت ایجاد معیشت مکمل با تکیه برهنرهای بومی و ازجمله عروسک های بومی را خاطر نشان کردند.
طرح احیای عروسک های بومی با هدف حفاظت از طبیعت و فرهنگ تاکنون به همت تیم آوای طبیعت پایدارو حامیان طرح از جمله سازمان جنگلها و مراتع و آبخیزداری، سازمان ملل متحد، گروه ویو، اس جی پی و سازمان محیط زیست در مناطق مختلف مانند جزیره قشم، خراسان جنوبی، قزوین و چهارمحال و بختیاری(انجمن پاما) اجراشده است.

تصاویر
  • تاریخ آخرین ویرایش 1394/2/5