اخبار

آرشیو خبر ها

گزارش سمپوزیوم بین المللی سازمان ملل متحد

سمپوزیوم بین المللی سازمان ملل متحد با هدف گنجاندن سیاست های بخشی در برنامه ریزی یکپارچه ملی توسعه پایدار: ارتقاء گردشگری پایدار ، توسعه شهری، استفاده بهینه از منابع ، حفظ تنوع زیستی و حفاظت از محیط زیست

سخنرانی نماینده موسسه آوای طبیعت پایدار در سمپوزیوم بین المللی سازمان ملل متحد :در بخش نشست های تخصصی خانم افسانه احسانی با موضوع "توان افزایی جامعه محلی به ویژه زنان در زمینه گردشگری پایدار" صحبت کردند.


سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران و بخش امور اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل UNDESA با مشارکت یکدیگر سمپوزیوم سازمان ملل با هدف گنجاندن سیاستهای بخشی در برنامه ریزی یکپارچه ملی توسعه پایدار، توسعه شهری، استفاده بهینه از منابع ، حفظ تنوع زیستی و حفاظت از محیط زیست را در روزهای 22 تا 24مهرماه ( 16-14 اکتبر) در تهران برگزار کردند .

این سمپوزیوم با حضور شرکت کنندگانی از سازمان های گردشگری داخلی و بین المللی، نمایندگان دولت ها، پژوهشگران واعضای هیات علمی دانشگاه ها و موسسات تجاری از کشورهای مختلف به ویژه کشورهای درحال توسعه و اصحاب رسانه های داخلی برگزار گردید.
سمپوزیوم با سخنرانی جناب آقای دکتر سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری و جناب آقای وو هونگ بو معاون دبیر کل در امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل به عنوان شریک ایران در برگزاری این روادید مهم افتتاح شد .
همچنین سرکار خانم معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور اسلامی ایران و رئیس سازمان حفظ محیط زیست سخنرانی ایرادنمود .
جناب آقای دکتر سلطانی فر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سخنانیاظهار داشت که حفظ پایداری گردشگری برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار و اجرای برنامه های توسعه ای در دستور کار برای 2015 به بعد امری حیاتی خواهد بود. صنعت گردشگری پایدار می تواند اهداف توسعه هزاره به خصوص در زمینه توانمند سازی زنان و ریشه کن کردن فقر و پایداری محیط زیست را عینیت بخشد.
آقای وو هونگبومعاون دبیرکل سازمان ملل نیز اشاره کرد که گردشگری پایدار باید به عنوان یک عنصر جدایی ناپذیر از برنامه ریزی ملی توسعه پایدار دیده شود. آقای وو با تاکید بر ماهیت میان بخشی گردشگری، یاد آوری نمود که در اهداف توسعه پایدارو "آینده ای که ما می خواهیم" نقش گردشگری پایدار در صورتیکه به درستی مدیریت و اجراء شود برای دستیابی به توسعه پایدار مورد تاکید قرار گرفته است.

مراسم افتتاحیه سمپوزیوم همچنین مفتخر به حضور جناب آقای دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور اسلامی ایران به عنوان سخنران ویژه مراسم افتتاحیه بود . جناب آقای اسحاق جهانگیری اظهار داشتند که گردشگری نباید تنها از منظر اقتصادی و درآمد زایی دیده شود بلکه دستاوردهای اجتماعی و امنیتی گردشگری است که از منافع اقتصادی و مالی آن به مراتب بالاتر می باشد. وی تاکید نمودند که توسعه گردشگری موجب تقویت همبستگی اجتماعی، افزایش تحمل پذیری و احترام به سنت های محلی در میان کشورها می شود و بر همین اساس گردشگران هرگز به افراط گرایی و خشونت نمی غلتند .

بخش تخصصی این سمپوزیوم شامل سخنرانی ها و ارائه مطالب در 3 جلسه عمومی و 6 جلسه کارگروه تخصصی به صورت همزمان برگزار شد . سخنرانان این سمپوزیوم به موضوعات مختلفی پرداختند این موضوعات شامل چشم اندازهای آینده در گردشگری، موضوعات مطرح دربحث توسعه گردشگری پایدار، راهبردها، روشها و ابزارهای برنامه ریزی یکپارچه در گردشگری، مفاهیم کلیدی در راستای ارتقاء سرمایه گذاری و ایجاد
فرصت های شغلی در بخش گردشگری و همینطور راهبردهای حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی، محیط زیست و تنوع زیستی بود.
شرکت کنندگان با یادآوری و تاکید مجدد بر بیانیه پایانی کنفرانس توسعه پایدار سازمان ملل در ریو که در ژوئن سال 2012 برگزار شد . برنقش گردشگری پایدار و مدیریت کارآمد آن در توسعه پایدار تاکید نمودند .

گردشگری پایدار می تواند به توسعه همه جانبه اقتصاد با رعایت اصول حفاظت از محیط زیست کمک نموده و فرصت های شغلی مناسب و در آمد ایجاد کند به هر روی برای ایجاد چنین زمینه ای می بایست ظرفیت های مورد نیاز را برای افزایش آگاهی ها، درک اثرات و شرائط حفاظت از تنوع زیستی ، گونه های گیاهی و جانوری ، حیات وحش و زیست بوم ها ایجاد نمود . (آینده ای که برای بدست آوردن آن تلاش می کنیم ).

شرکت کنندگان با تاکید مجدد بر سند نهایی کارگروه اهداف توسعه پایدار که در آن بر رشد اقتصادی پایدار، همه جانبه و یکنواخت ، ایجاد فرصت های شغلی مناسب و کار برای همه اشاره شده بود به ضرورت انجام اقداماتی از جمله طراحی و اجرای سیاست هائی که باعث توسعه گردشگری پایدار شده ، فرصت های شغلی ایجاد
نموده و باعث تبلیغ و ترویج فرهنگ و محصولات محلی گردد تاکید نمودند .

سمپوزیوم سازمان ملل محلی برای تبادل اطلاعات و ایده ها در ارتباط با گزینه های برنامه ریزی منسجم برای مقاصد گردشگری و در زمینه سیاست ها و راهبردهای گردشگری است و می تواند به ارتقاء پایداری در سطح بین المللی ، منطقه ای ، ملی و محلی کمک کند . تعدادی پیشنهاد عملیاتی در بین سخنرانی ها و مباحث ارائه شده وجود داشت که در این قسمت خلاصه ای از نتایج اصلی و توصیه های ارائه شده در جلسه پایانی این سمپوزیوم ارائه شده است .

روندها و موضوعات در گردشگری: ایجاد فرصت های شغلی، کاهش فقر و توسعه پایدار
رشد از پیش برنامه ریزی شده و مداوم در گردشگری و اهمیت اقتصادی آن: گردشگری یک صنعت خدماتی و رو به رشد است. در سال 2012 گردشگری و سفر سهم بیش از 9% از تولید ناخالص داخلی کشورها را در سطح دنیا به خود اختصاص داد و در سطح بین المللی از مجموع هر 11 شغل یکی به واسطه گردشگری ایجاد شده است . گردشگری فرصت های شغلی زیادی ایجاد می کند و به ما فرصت مبارزه با فقر را می دهد.

افزایش تقاضا برای گردشگری پایدار و تقاضای مصرف کنندگان برای فعالیت های تفریحی، سفر و گردشگری بخش جدا نشدنی از رشد اقتصادی است .
روند افزایش تقاضا برای فعالیتهای گردشگری(پایدار): و میزان مصرف تحت تاثیر عوامل متعددی است برخی از آنها عبارتند از ، تنوع اقتصادی ، میزان تخصص، توسعه بهره وری ، پیشرفت های فن آوری، رشد جمعیت و شهرنشینی. بیشتر
فعالیت های گردشگری در و یا میان کشورهای صنعتی اتفاق می افتد و همزمان تقاضا برای گردشگری داخلی و برون مرزی در کشورهای در حال توسعه در حال شکل گیری و رو به رشد است .
قابلیت های توسعه گردشگری در غرب آسیا : شرکت کنندگان این سمپوزیوم تاکید کردند که کشورهای غرب آسیا دارای میراث فرهنگی و طبیعی منحصر به فردی هستندکه مستلزم برنامه ریزی برای صیانت از آن است و درعین حال برای توسعه گردشگری فرصت های جدید و منحصر به فرد تجارب شغلی و در آمد زایی را فراهم آورد .
گردشگری میتواند پایدار باشد اگر: الف: گردشگری بتواند برای جامع محلی به لحاظ اجتماعی و اقتصادی منفعت زا باشد . ب: از میراث طبیعی و فرهنگی ملی و محلی که منابع و جاذبه های اصلی گردشگری محسوب می شوند حفاظت کند. ج: فرصت هایی را برای کاهش مصرف آب و آلوده سازی هوا و یا فرسایش خاک فراهم آورد.
گنجاندن سیاست های بخش گردشگری در برنامه ریزی توسعه در سطوح محلی و ملی
• توسعه پایدارگردشگریمستلزمبرنامهریزیهماهنگمیانبخش های دولتی مرتبط و همینطور مشارکت بخش خصوصی و دولتی است .

مدل های مختلفی برای همکاری میان بخش های مختلف بین سازمانی وجود دارد و هماهنگی می بایست در سطح ملی و محلی صورت گیرد .
• گردشگری و توسعه دوباره اجتماعی، اقتصادی شهرهای قدیمی و مناطق شهری: حفظ میراث شهری و توسعه سایت های تاریخی شامل شهرهای باستانی ، بازارهای سنتی ، انبارهای قدیمی ، بنادر و یا حتی سایت های صنیعتی می تواند باعث افزایش پایداری در گردشگری شده و تقاضای را برای گردشگری افزایش دهد. توسعه شهرها و گردشگری می توانند نقش مثبتی بر روی یکدیگر داشته باشند .
• گردشگری و توسعه دوباره اجتماعی و اقتصادی مناطق روستایی:در بسیاری از کشورهای درحال توسعه وهمینطور بسیاری از کشورهای صنعتی فاصله فرصت های تجاری، نوع فعالیت های اقتصادی میان شهرهای بزرگ ، کوچک و مناطق روستایی در حال افزایش است . عدم دسترسی به فرصت های برابر و خدمات باعث افزایش میزان مهاجرت از روستاها به شهرها شده است برنامه ریزی منسجم گردشگری و زیرساخت ها و خدمات مرتبط با آن می تواند به بازیابی توان اقتصادی روستا ها کمک کند.
مشارکت بخش دولتی در توسعه پایدار گردشگری
• مشارکت بخش دولتی محلی در توسعه پایدار گردشگری : توسعه گردشگری و پروژه های سرمایه گذاری
می بایست نیازها و ملاحظات جامعه محلی را مورد نظر قرار داده و فرصت های شغلی مناسبی را برای افراد محلی ایجاد کند.
• مشارکت بخش خصوصی و دولتی میتواند زمینه مناسب برای پروژه های توسعه را در گردشگری فراهم کند. مدیریت کارآمد و بازاریابی مقصد گردشگری می بایست شامل حمایت از پروژه های گردشگری کوچک و متوسط نیز باشد .
گزینه های تصمیم گیری و اقدامات برای افزایش در آمد بخش عمومی از گردشگری در عین کنترل نمودن اثرات زیست محیطی آن
• گزینه های متفاوت سیاست و تدوین ضوابط قانونی با هدف افزایش در آمد بخش عمومی از گردشگری در عین کنترل اثرات زیست محیطی گردشگری وجود دارند.در عین حال تجارب سفر منحصر به فرد و کیفیت خدمات می تواند زمینه لازم را برای تولید محصولات گردشگری با کیفیت را فراهم آورد. با توجه به اینکه بخش دولتی نیز از مالیات، صدور مجوزهای مختلف و سایر در آمدها گردشگری بهره برداری می کند. گزینه های مختلفی برای حفاظت از محیط زیست محلی وجود دارند که برخی از آنها عبارتند از: محدود ساختن تعداد بازدید کنندگان، ایجاد مکان های گردشگری روی خشکی و در آب، ارزیابی دقیق و سخت گیرانه رعایت ضوابط زیست محیطی در اجرای پروژه های گردشگری و ایجاد الزامات قانونی لازم برای منطقه بندی مناسب و سایر پیش بینی های قانونی مورد نیاز.

ارتقاء سرمایه گذاری و مشارکت بخش دولتی و خصوصی
• سرمایه گذاری بخش دولتی و خصوصی در بخش های مختلف گردشگری:شرکت کنندگان بر لزوم سرمایه گذاری دولتی در توسعه زیرساخت ها تاکید نمودند به ویژه این سرمایه گذاری های بایست در زمینه حمل و نقل (در صورت امکان هوایی ، ریلی، جاده ای و دریایی) تامین انرژی و ذخایر آبی و همینطور بهداشت و مدیریت پسماند صورت گیرد .
• شرکت کنندگان بر اهمیت سرمایه گذاری بخش خصوصی در زمینه ایجاد محل های اقامت و سایر خدمات مرتبط با گردشگری تاکید نمودند . برنامه ریزی برای توسعه مقاصد و سایت های گردشگری مستلزم سرمایه گذای هماهنگ بخش خصوصی و دولتی است. توسعه زیرساخت ها در مناطق دور افتاده می تواند هزینه زیادی را به همراه داشته باشد .
• موسسات مالی بین المللی می بایست از برنامه ریزی های منسجم توسعه برای گردشگری که با هدف توسعه پایدار صورت می گیرند حمایت بیشتری به عمل آورند و به عبارت دیگر بودجه مورد نیاز ایجاد زیرساخت های گردشگری پایدار را تامین نمایند .
• بسیاری از شرکت کنندگان معتقدند که ایجاد فضایی آرام و مثبت برای جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی به کشورهای درحال توسعه به ویژه برای تامین سرمایه گذاری مورد نیاز در بخش گردشگری کمک شایانی می کند .
• •نقشدولتدربینکشورهامتفاوتاست. چالشاصلیبرایسیاستگذاراناین استکه تناسب درستی بین سیاستهایگردشگریواقدامات اجرایی مربوط به آن پیدا کنند. مکانیسمنظارتوارزیابی نیزدر این خصوص مورد تاکید قرار گرفت.
ارتقاء کارائی منابع و حفاظت از محیط زیست
• ارتقاء صنعت گردشگری و میهمان نوازی سبزتر ( در عین حفظ محیط زیست ) : شرکت کنندگان اطلاعات خود را درخصوص برنامه های ملی و محلی موجود که با هدف ارتقاء بهره وری در مصرف انرژی، استفاده موثرتر از منابع انرژی قابل تجدید،محافظت بهتر از منابع آبی ، کاهش تولید مواد زائد و مدیریت پسماندطراحی شده اند بایکدیگر به اشتراک گذاشتند . برنامه های تدوین استاندارد ملی برای شرایط پایداری و زیست محیطی می تواندگردشگری را به سمت اقتصادی سبزتر سوق دهد.
• گردشگری و تغییرات اقلیمی : شرکت کنندگان براین امر صحه می گذارند که برخی از اشکال گردشگری باعث استفاده بی رویه از برخی منابع و تولید آلاینده های مختلف می گردد. شرکت کنندگان از افزایش تلاش های صنعت گردشگری برای ارتقاء کارائی منابع، کاهش تولید گازهای گلخانه ای و کاهش میزان تولید دی اکسید کربن و سایر آلاینده ها استقبال نمودند .
• ارتقاء گردشگری پایدار زیست محیطی : شرکت کنندگان برارتقاء سطح فعالیت های تفریحی که اثرات زیست محیطی کمتری دارند تاکید نمودند .
آموزش نیروهای انسانی و ظرفیت سازی :
• توسعهموثروپایدارنیازمندبرنامههایتخصصی آموزشی و ظرفیت سازی در سطح ملی است
• توسعه نیروی انسانی زیر بنای توسعه گردشگری در آینده است . آموزش های خلاق که هدف آن تربیت نیروهای فعال فعلی و آینده در صنعت میهمان نوازی استمی بایست توسعه یافته و ظرفیتپایه ای با استفاده از آموزشهای رسمی وغیر رسمی دست اندرکاران صنعت با هدف ایجاد مهارت افزایش یابد .
بسیاری از شرکت کنندگان در سخنرانی های خود به نیازهای موجود در زمینه ایجاد ظرفیت در سطح ملی و محلی اشاره نمودند .
• شرکت کنندگان خواستار همکاری دو جانبه و یا چند جانبه میان کلیه دست اندرکاران شامل همکایهای جنوب - جنوب ، شمال جنوب و همکاریهای 3 جانبه شمال – جنوب جنوب در زمینه موارد فنی و کمک های مالی در مسیر توسعه پایدار شدند .
پارک های ملی میراث فرهنگی و تنوع زیستی

• پارک های ملی نقش منحصر به فردی را در ایجاد توازن میان نیازها، علائق و ملاحظات مختلف درارتباط با حفظ میراث فرهنگی و طبیعی و زمینه سازی برای دسترسی عموم به این منابع ایفا می کنند .
• آسیب پذیری در مقابل بلایای طبیعی:نمایندگان با توجه آسیب پذیری برخی کشورهای درحال توسعه در زمینه شرایط آب و هوایی آنها توجه ویژه جامعه جهانی را خواستار شدند.
اهمیت همکاریهای منطقه ای در توسعه گردشگری
• شرکت کنندگان بر اهمیت تحقیقات صورت گرفته توسط موسسات توسعه گردشگری منطقه ای و ایجاد شبکه های تخصصی تاکید کردند .
• شرکت کنندگان خواستار افزایش شبکه های همکاری فرا و درون منطقه ای میان سازمانهای دست اندرکار در امر گردشگری شدند تااینگونه سازمانها بتوانند به تسهیل و رشد گردشگری بین المللی و خدمات مرتبط با آن در سطح منطقه ای کمک کنند .
• شرکت کنندگان از توسعه خلاقانه موضوعات مطرح در گردشگری از جمله ابتکار سازمان جهانی جهانگردی در ارتباط با گردشگری راه ابریشم و سایر پروزه های گروهی در گردشگری استقبال نمودند.
چشم انداز ها و آینده همکاریهای بین المللی در گردشگری
•شرکتکنندگانازفرآیندها و مشاوراتدرحالانجامی کهدر جریان شصت و نهمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد به منظور پیشنهاد تصویبقطعنامهایدرتوسعهگردشگریپایدار،ازجملهاکوتوریسمبرایریشهکنکردنفقروحفاظتازمحیطزیست شروع شده است اطلاع حاصل کردند. شرکتکنندگاناز این ابتکار استقبال به عمل آوردند.
•شرکت کنندگان از میزبانی خوب سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری و حمایت وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران ، و سایر ترتیب دهندگان این رویداد تقدیر و تشکر نمودند
•شرکت کنندگان پیشنهاد نمودند که برگزار کنندگان خلاصه ای از نتایج و توصیه های صورت گرفته در این سمپوزیوم را برای اطلاعنشست آتی مقامات سطح بالای سیاسی کشورها در زمینه توسعه پایدار ارائه نمایند .
توصیه ها
• شرکت کنندگان بر نقش مهم همکاری های چند جانبه میان دولت، بخش خصوصی و جوامع محلی برای دستیابی به توسعه هماهنگگردشگری تاکید نمودند. آنها همچنین توصیه کردند که تلاش برای همکاری های بین المللی در این زمینه افزایش پیدا کند.
• شرکت کنندگان بر اهمیت و ضرورت یکپارچه سازی راهبرد دستیابی به اهداف گردشگری پایدار در چارچوب توسعه پایدار تاکید نمودند.
• به منظور ارتقاء گردشگری پایدار، اهمیت دارد که جوامع بومی / محلی در امر برنامه ریزی، طراحی و ساخت اقامت گاه مورد حمایت قرار گیرند. این مدل از گردشگری پایدار (اقامتگاه بومی )مستلزم تمرکز بر جوامع محلی و حفظ فرهنگ، معماری ، فرهنگ عامه، موسیقی، غذا و صنایع دستی بومی می باشد: این رویکرد مبتنی بر جامعه محلی در نهایت منجر به مهاجرت معکوس می شود.
• دستیابی به گردشگری پایدار نیاز به فرهنگ التزام به اصول پایداری و ارزش های اخلاقی دارد.
• شرکت کنندگان با قدردانی از سخنرانی ارائه شده توسط نماینده کمیسیون اروپا در خصوص پروژه ادن و سخنرانی ارائه شده از سوی نماینده شرکت جی آی زد (GIZ) آلمان در مورد برنامه همکاری فنی در کشورهای در حال توسعه، ابراز علاقه شد که جزئیات اطلاعات مربوط به این پروژه ها دریافت شود. اطلاعات تکمیلی ارائه شده از سوی کمیسیون اروپا و شرکت جی آی زد از طریق بخش امور اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل در اختیار شرکت کنندگان در سمپوزیوم قرار می گیرد.
• اهمیت ظرفیت سازی و توسعه منابع انسانی، و نیاز به حمایت دولت در این خصوص، مورد تاکید قرار گرفت.
• شرکت کنندگاننقش مهم همکاری های منطقه ای و بین المللی و حمایت برای تحقق بخشیدن به ظرفیتها در کشورهای در حال توسعه در زمینه های گردشگری پایدار را مورد تاکید قرار دادند. سازمان های همکاری منطقه ای مانند اکو، و دی 8 و UNWTO به عنوان نمونه هایی از چارچوب منطقه ای و بین المللی مورد استناد قرار گرفت.
• ایران آمادگی خود را برای همکاری با کمیسیون اروپا در زمینه های مختلف گردشگری پایدار از جمله اکو توریسم ابراز نمود. نماینده کمیسون اروپا نیز تمایل مشابه را برای ارزیبای راه های همکاری متقابلا سودمند در این حوزه ها نشان داد.
• همچنین توصیه گردید که یک هیات فنی بین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و کمیسیون اروپا برای کشف راهها و روش ایجاد چنین همکاری موردتبادل قرار گیرد.
• هم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران و هم کمیسیون اروپا موافقت کردند که بخش امور اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل می تواند اهداف صدرالاشاره را تسهیل نماید.
شرکت کنندگان بر اهمیت پیگیری توصیه های موجود در این بیانیه تاکید کرده و از بخش امور اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل درخواست نمودند که راهها و روش های پیشنهادی خود برای حصوص به این اهداف به سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری ج.ا.ایران ارائه نماید.

به نقل از خبرگزاری میراث آریا

تصاویر
  • تاریخ آخرین ویرایش 1393/8/3