اخبار

آرشیو خبر ها

گزارش جشنواره عروسک های محلی روستای الولک

جشنواره عروسک های محلی در روستای الولک برگزارشد.
عروسک های محلی:
عروسک-بازیچه ها درگذشته برای کودکان وگاه بزرگسالان ساخته می شدند. شکل آنها متاثراز فرهنگ، باورهای بومی وموقعیت جغرافیایی هرمنطقه بوده و همدمی و ایجاد حس همزاد پنداری از نقش های مهم آنها است. سالهاست مادران این عروسک ها را نمی سازند و بیم آن می رود این هنر از ذهن معدود افرادی که تجربه ساخت آن را داشته اند، نیزپاک شود.
پروژه احیای عروسک های محلی روستای الولک با این باور طراحی شده است که این تولیدات که با عشق و امید به زندگی باعث خلق اثری ارزشمند می شود قادراست پل ارتباطی میان انسان ها باشد و پیام های عمیقی را با خود منتقل کند.از جمله این پیام ها حفظ محیط زیست و ارزش های فرهنگی است که انسان را به سوی زندگی بهتر سوق می دهد.
این جشنواره به دنبال اجرای پروژه احیای عروسک های محلی با هدف حفاظت از طبیعت و فرهنگ که با حمایت انجمن کارآفرینی زنان خاورمیانه و شمال آفریقا و توسط تیم موسسه آوای طبیعت پایدار و مشارکت شورا،دهیاری درحال اجراست، برگزارشد
مشارکت اهالی به ویژه بانوان روستا در اجرای این برنامه مثال زدنی بود. به ویژه اینکه مهمانان از این فعالیت مسوولانه حمایت کردند.این جشن با شرکت بیش از 200 نفر برگزارشد.
در این جشنواره با نمایش عروسک های بومی ساخته شده توسط بانوان الولک برای بازدیدکنندگان توضیحاتی در مورد اهمیت عروسکهای بومی ارائه شد.
مهمانان در بدو ورود در مسجد روستا گردهم آمدند و با یکدیگرو مسولین روستا آشنا شدند.خانم سحرکاظمی رئیس شورای روستا در مورد روستا و ویژگی های فرهنگی آن توضیحاتی ارائه دادند.سپس گشتی درروستا انجام شد و از موزه فرهنگی الولک که در حین این پروژه راه اندازی شده است بازدید به عمل آمد.مهمانان در این موزه به گفتگو با بانویی که زره های تعزیه خانی روستای الولک را احیا و ثبت کرده بود و اکنون دارای مهراصالت یونسکوست صحبت کردند.
شب هنگام با جمع شدن در یکی از خانه های بومی روستا به بحث و تبادل نظر راجع به اهمیت حفظ ارزشهای بومی و نقش عروسک های محلی در ایجاد تعامل بهتر با مخاطبان و جذب گردشگر پرداختند.از طرفی با تمرکز برموضوع مهم حفظ بافت بومی روستا و آشنایی با شیوه های نوین استفاده از تکنولوژی های نو برای زندگی آسوده تر در خانه های قدیمی با یکدیگرگفتگو کردند.
سپس مهمانان با غذای محلی شش اندازتوسط اهالی پذیرایی شدند
برنامه های اجراشده در جشن : نقالی، موسیقی محلی، چوب بازی، نمایشنامه عروسکی توسط کودکان روستا با عروسک های احیاشده، پخت غذای محلی(شش انداز)توسط یکی از اهالی (بلورخانم)و با همکاری آقای سامان گلریزو سخنرانی ایشان در خصوص اهمیت حفظ غذاهای محلی و هنرهای بومی، سخنرانی خانم پوپک عظیم پورنویسنده کتاب فرهنگ عروسک ها و نمایش عروسک های آیینی و سنتی ایران در مورد اهمیت احیای عروسک های محلی، سخنرانی آقای نیما آذری مدیرعامل موسسه آوای طبیعت پایداردر خصوص اهمیت اکوتوریسم و گردشگری مسوولانه و تولید هنرهای بومی،سخنرانی خانم افسانه احسانی مدیرپروژه در خصوص نقش عروسک های محلی در حفظ ارزش های طبیعی و فرهنگی و اهمیت مشارکت بانوان روستا و سخنرانی خان سحرکاظمی رئیس شورای روستای الولک و سپاسگزاری ایشان از مشارکت کم نظیراهالی و مهمانان
افرادی که در اجرای این جشن ما را یاری نمودند:شورا،دهیاری و اهالی روستای الولک،
خانم ها:پرورقویدل، بهاره زارع،زهرا حقیقت،الهام چایچی،مرضیه فتحی،مریم مولایی،
مهمانانی که در اجرای این جشن مشارکت مثال زدنی داشتند:مروه فرهودی، بنفشه یعقوبی، شیواشکری و همسرش، هاله عظیمی، هومن مفید، فرانه مفید، مریم مفاخری، سمیرا آینه زاده، رامین ایمانی، صبا ...، پگاه مظفری، مرجان ارمغان، محسن طباطبایی، نازنین رمضانی و همسرش، سارامحسن زاده، محمود همدانی، اکبرکاظمی، شایان خالصی، مائده کاووسی، مینا برزگر، ژاله ابراهیمی، آرزو اسکندری، زهرا نقوی،گلاره نقوی و سامان گلریز

وجه تسمیه الولک: جایی که عقاب پرمی ریزد
موقعیت جغرافیایی الولک :این روستا در 13 کیلو متری شمال شهر قزوین و در ارتفاع 1500 تا 2000 متری از سطح دریا و در دامنه کوه سلطان قیس واقع شده است و جز توابع بخش مرکزی شهرستان قزوین محسوب می شود . روستای الولک در منطقه کوهستانی واقع شده و دارای بستر کاملا سنگلاخی با شیب های تند است. از رود های منطقه می توان به رودخانه های زرشک و انزک اشاره نمود که در مسیر آن ها آسیاب های فراوانی ساخته شده که در حال حاضرتنها یکی از آنها مجموعه آسیابها باقی مانده است.گفته شده که این رود خانه ها از دوره سلجوقی تا پهلوی اول درای میراب بوده و آبهای این دو رود با شهر قزوین مشترک بوده است.
جمعیت:روستا 820 نفرجمعیت دارد که 252 خانوار را شامل می شود.
امرارمعاش: شغل اکثر اهالی کشاورزی، باغداری و دامداری است. محصولات منطقه شامل :انواع حبوبات وغلات، خشکبار ، میوه و سبزیجات مختلف است که در این بین گیلاس الولک شهرت خاصی دارد.
تاریخچه:گفته می شود روستای الولک حدود 300سال پیش توسط فردی بنام کاظم که اصالتا به منطقه جلفا برمی گردد و به عبارتی نیای بزرگ بسیاری از اهالی روستاست به عنوان سکونتگاه انتخاب می شود.


تصاویر
  • تاریخ آخرین ویرایش 1393/4/2