اخبار

آرشیو خبر ها

گزارش تجربیات کارگاه های ساخت عروسک های بومی در شورای کتاب کودک برگزار شد

عروسک های بومی وسیله ای برای توانمند سازی زنان خراسان جنوبی

این نشست با هدف معرفی عروسک های پارچه ای پروژه بین المللی ترسیب کربن در محل کتابخانه شورای کتاب کودک برگزار شد.
دراین نشست ابتدا سرکار خانم نوش آفرین انصاری با اشاره به پیشینه فعالیت های موسسه آوای طبیعت پایدار در روستاهای جزیره قشم و تولید صنایع دستی بومی با هدف حفاظت از طبیعت (هنربرای حفاظت) توسط بانوان روستاها سخن را آغاز نمودند.ایشان ضمن اشاره به اهمیت استفاده از هنرهای بومی برای معرفی فرهنگ و ارزش های فرهنگی مناطق از الگوهای پیشین این نوع فعالیت قدردانی کردند. همچنین به نقش و اهمیت افرادی که این هنرهای ارزشمند را خریداری و به دیگران معرفی می کنند اشاره نمودند.ایشان در موارد متعدد با خرید و اهدای این محصولات آنها را به دیگران و حتی دوستداران فرهنگ ایران زمین در خارج از کشورمعرفی کرده اند.
در ادامه جناب آقای مسعودناصری از دیگرفعالین شورای کتاب کودک و کارشناس حوزه عروسک های دست ساز بومی مناطق در مورد اهمیت این عروسک ها در حفظ ارزشهای فرهنگی صحبت کردند و ضمن خیرمقدم به سرکار خانم پوپک عظیم پوراز اهمیت و ارزش کتاب نفیس ایشان گفتند.
سپس خانم افسانه احسانی و خانم پرورقویدل با نمایش اسلایدهای مرتبط با فعالیت های پروژه بین المللی ایجاد کسب و کار پایداربرای حفاظت از منابع طبیعی گزارشی از روند پروژه و اهداف آن ارائه نمودند. نقش و اهمیت بانوان روستا در حفظ طبیعت و فرهنگ هر منطقه از اهمیت شایان توجهی برخوردار است. همچنین اینکه آنها با آزادی و اختیار عمل بتوانند با تکیه برخلاقیت خود هنرهای بومی و اصیل منطقه شان را برای عرضه به علاقمندان آماده کنند از برنامه های این پروژه محسوب می شود.در پایان با پخش فیلم کوتاهی از چگونگی روند تولید صنایع دستی پروژه ادامه سخنرانی به خانم ها پوپک عظیم پوراستاد دانشکده هنرهای زیبا و خانم لیلا کفاش زاده کارشناس پژوهشکده میراث فرهنگی محول شد.
خانم عظیم پور با تاکید براهمیت تولید و احیای این عروسک ها اشاره کردند که متاسفانه جامعه ما دچار خواب زدگی شده است و اینکه اگر این فرآیند تولید و احیای عروسک ها در سایر مناطق ادامه پیدا نکند دیرخواهد بود و شاید امکان پذیرنباشد.
عروسک های دست ساز در زندگی دوره های پیشین از جایگاه قابل توجهی برخورداربوده است.این عروسک ها بیانگر ارزش های بومی هر منطقه بوده و میراث ناملموس ارزشمندی با خود دارد.
در ادامه خانم لیلا کفاش زاده در مورد روند ثبت عروسک های بومی خراسان جنوبی صحبت کردند.ایشان تاکید داشتند تا دیرنشده است می بایست برای ثبت ارزش های فرهنگی ایران زمین تلاش کنیم. نمونه سوالات برای ثبت میراث ملموس و ناملموس را با شرکت کنندگان در برنامه درمیان گذاشتند و در مورد پرونده ثبت عروسک ها گفتگو کردند.
در پایان شرکت کنندگان پرسش های خود را ازکارشناسان این حوزه پرسیدند و باخرید خود از این محصولات بومی حمایت کردند.

تصاویر
  • تاریخ آخرین ویرایش 1393/4/4