اخبار

آرشیو خبر ها

کارگاه آموزشی اکولوژی

موسسه آوای طبیعت پایدار برگزار می کند

کارگاه آموزشی" اکولوژی"


برگزاری دوره آموزشی راهنمایان طبیعت گردی برای موسسه آموزشی، تحقیقاتی آوای طبیعت پایدار فرصتی مهیا کرده است تا شرکت کنندگان در این دوره ها با ارزش های ایران زمین بیشترآشنا شوند. از آنجایی که موضوعات مربوط به طبیعت ایران از وسعت قابل ملاحظه ای برخوردار است، پرداختن به عمق مباحث و با جزییات بیشتر ضروری به نظر می رسد. به این منظور موسسه آوای طبیعت پایدار با بهره گیری از مشاوره و همفکری اساتید مجرب این حوزه اقدام به برگزاری مجموعه کارگاه های آموزشی نموده است.در همین راستا، موسسه با برگزاری کارگاه آموزشی "اکولوژی"، قصد دارد تا بخشی از اطلاعات مورد نیاز راهنمایان گردشگری و سایر علاقمندان به فرهنگ و طبیعت ایران زمین را به آنها منتقل سازد.
"بشر در طی سالیان متمادی دریافته است که موجودات زنده تحت تأثیر موجودات زنده دیگر و محیط پیرامون خود قراردارند همچنین این ارگانیسم ها نیز میل به تأثیرگذاری بر محیط خود دارند. در قرن حاضر اینگونه مناسبات مشترک بطور جدّی مورد مطالعه قرار گرفته و این مطالعات منجر به توسعه بخشی از علم بنام اکولوژی گشته است. علم اکولوژی بطور کُلی با مناسبات مشترک و متقابل مابین موجودات زنده و محیط فیزیکی آنها و سایر موجودات زنده سروکار دارد. لازمه بقاء و زنده مانی هر موجود، همبستگی گروهی است و مطالعه چگونگی این همبستگی ها مورد توجّه دانش اکولوژی است. رشته اکولوژی بعلّت دارا بودن ماهیّت میان رشته ای توانایی خاصی در جهت ایجاد تحقیقات جدید و طرح مسائل جدید زیست محیطی را داراست. این نکته حائز اهمیت است که این علم همانند فیزیک، ریاضی و علم ژنتیک می تواند آنگونه تفکر نیرومند و در عین حال خلّاق را آموزش دهد که در هریک از امور زندگی بکار آید. دانش اکولوژی از لحاظ سیاسی و تدبیر اداره کشورها، جهت جلوگیری از نابودی طبیعت و موجودات مفید، جلوگیری از آلودگی محیط زیست، بهسازی طبیعت و صنایع سازگار با طبیعت اهمیت پیدا کرده است.بنابراین در دهه های اخیر با بروز مسائل زیست محیطی در اکثر کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته این علم مورد توجه عامه مردم نیز قرار گرفته است. جنبش اکولوژی عصر حاضر و هراس از آلودگی محیط زیست(آب و خاک) بوسیله مواد شیمیایی ساخت بشر تقاضای بیشتر فرآورده های طبیعی را طلب می کند.
امروزه مشکلات و مسائل زیاد زیست محیطی، بسیاری از کشورها بوجود آمده است و این کشورها حاضرند برای کیفیت زیست محیطی قابل قبول بهای آنرا پرداخت نمایند. بنابراین بشر امروزی به این حقیقت پی برده است که درک کنش و واکنش های موجود در طبیعت بدون درک مفاهیم اکولوژی ممکن نیست. درحال حاضر اکولوژی در تجزیه و تحلیل و علت یابی مسائل مربوط به محیط زیست به بشر کمک شایانی نموده است."

مباحث کارگاه :
- مفاهیم کلی علم بوم شناسی
- تکامل و بوم شناسی
- همکنشی گونه ها
- لزوم درک حفاظت از گونه های در خطر انقراض

مدرس: آقای محمود صوفی

سوابق تحصیلی:

- کارشناسی ارشد محیط زیست با گرایش تنوع زیستی و زیستگاه ها
عنوان پایان نامه ی کارشناسی ارشد: اکولوژی و بیولوژی تالاب سولوکلی در پارک ملی گلستان
- کارشناسی گیاه پزشکی

جهت اطلاعات بیشتر در رابطه با مدرس کارگاه فایل پیوست را ملاحظه نمایید.

تاریخ : شنبه 93/2/20 ساعت 17 الی 20
هزینه کارگاه: 35000 تومان

*لازم به توضیح است مباحث تئوری این کارگاه با سفری دو روزه به استان مازندران تکمیل خواهد شد.
تاریخ سفر:25 و 26 اردیبشهت ماه 93 (جزییات متعاقبا اعلام خواهد شد)

به منظورنیل به هدف صرفا آموزشی این سفر و بهره مندی هرچه بیشترافراد از مباحث آموزشی، اولویت ثبت نام در سفر با افرادی است که کارگاه آموزشی را گذرانده اند و آمادگی کافی برای آموزش های تکمیلی در فیلد را دارند.

* شرکت کنندگان گواهینامه حضور در کارگاه آموزشی دریافت خواهند کرد.
تلفن: 88537497-88978437
وب سایت:
www.tabiatpaydar.com

تصاویر