اخبار

آرشیو خبر ها

هنرهای بومی خراسان جنوبی هدایای نوروز93

آژانس مسافرتی دالاهو صنایع دستی تولید شده در پروژه ایجاد کسب وکارپایدار از طریق صنایع دستی برای حفاظت ازمنابع طبیعی را به مسافران نوروزی خود هدیه می دهد.
آژانس مسافرتی دالاهو اولین آژانس طبیعت گردی است که این محصولات را سفارش می دهدوقرار است راهنمایان تور این آژانس با ارائه توضیحاتی پیرامون اهمیت هنرهای بومی و ارتباط آن با اکوتوریسم توضیحاتی به طبیعت گردان ارائه دهند.

پروژه" ایجاد کسب و کار پایدار برای حفاظت از مراتع" (هنر برای حفاظت از طبیعت و فرهنگ) پروژه ای است که توسط تیم موسسه آوای طبیعت پایدار در حال اجراست. این طرح بخشی از پروژه بین المللی ترسیب کربن است که توسط سازمان جنگلها و مراتع و سازمان ملل متحد حمایت می شود.

هدف این پروژه کارآفرینی پایداربرای جامعه محلی خراسان جنوبی با تکیه برمهارتهای بومی و فرهنگ غنی منطقه است.
این طرح در تلاش است که هنرهای بومی منطقه را شناسایی نماید و با ایجاد کمترین تغییرات، آنها را قابل عرضه به بازار سازد.

توضیحاتی در خصوص این محصولات:

این منگوله ها محصول روستای تاجمیر واقع در خراسان جنوبی شهرستان سربیشه است که در روزگاران گذشته برای تریین جهیزیه عروس ورختخوابها وهمچنین سیاه چادربافته می شده. متاسفانه بارونق زندگی مدرن بافت این هنرارزشمند متوقف شده است .
این پروژه در تلاش است تا با کاربردی کردن این منگوله ها به عنوان جاسوییچی واستفاده آن توسط طبیعت گردان راهی برای تولد دوباره آن جستجو کند.این محصولات بومی با ورود به سایر مناطق قادر خواهند بودفرهنگ اصیل این روستا را به سایر مناطق معرفی کنند.

این محصول کاملا با موادطبیعی موجود درمنطقه و با تکیه برمهارت و هنربومیان روستای تاجمیر تولید شده است و سازگار با محیط زیست بوده و به طبیعت بازمی گردد.

مراحل ساخت این منگوله:

ابتدا نخ ها را به صورت حلقه های بیضی شکل می بندند وانتهای آن را با نخی همرنگ گره می کنند.سپس با حدود 6 تا 7 رنگ دیگردورتادور منگوله را تزیین می کنند.بسته به اندازه منگوله تزیینات آن متنوع خواهد بود.نخ های رنگی به دورگردن آن پیچیده و به فواصل مشخص گره می شود تعداد گره ها به طرح ذهنی هنرمند بستگی دارد.در مرحله انتهایی بند آویز آماده شده و به صورت گیس بافت ریز بافته می شود. برای تزیین بافته مورد نظر در گذشته از صدف استفاده می شده است .
لازم به توضیح است این فرآیند بدون استفاده از هیچ گونه ابزاری و تنها با دست انجام می شود.

گردنبندهای بافته شده از پشم گوسفند محصول دیگری است که به گردشگران نوروزی آژانس دالاهوهدیه داده می شود.این گردنبندها توسط بانوان روستای سلمان آباد ورامین تولید شده است. در سال 1391 موسسه آوای طبیعت پایداربا کمک اداره عشایر استان تهران و گروه بین المللی ایجاد فرصت های کارآفرینی الکترونیک برای بانوان منطقه خاورمیانه طرحی برای کارآفرینی پایدار در این روستا اجرا نمود.

در طی این برنامه حدود 15 نفر از بانوان خانوارهای عشایری در قالب کارگاه های آموزشی صنایع دستی کاربردی شده با مواد و مصالح موجود درمنطقه از جمله پشم گوسفند تولید کردند.

از جمله محصولاتی که بسیار مورد توجه گردشگران بوده است گردنبندهای دست سازبا مواد طبیعی است.
این گردنبندها در حال حاضر یکی از پرمخاطب ترین تولیدات این طرح محسوب می گردد.

در حال حاضر موسسه آموزشی پژوهشی آوای طبیعت پایدار در 8 روستای ایران طرح "هنربرای حفاظت از طبیعت و فرهنگ "را اجرا نموده است و با تکیه بر هنرهای بومی بانوان این روستاهامحصولات متنوعی برای علاقمندان به ایران زمین تولید نموده است.

بدیهی است خرید این محصولات ارزشمند گامی برای پایداری این طرح ها و رسیدن به خودکفایی ملی و جلوگیری از ورود کالاهای غیراصیل و غیرایرانی خواهد بود.

تصاویر
  • تاریخ آخرین ویرایش 1392/12/27