اخبار

آرشیو خبر ها

فرصتی برای دیداربا عروسک های دست ساز خراسان جنوبی

این عروسک ها توسط بانوان روستاهای محدوده پروژه بین المللی ترسیب کربن در قالب طرح ایجاد کسب و کارپایدار برای حفاظت از مراتع ساخته شده اند.

پروژه" ایجاد کسب و کار پایدار برای حفاظت از مراتع" (هنر برای حفاظت از طبیعت و فرهنگ) پروژه ای است که توسط تیم موسسه آوای طبیعت پایدار در حال اجراست. این طرح بخشی از پروژه بین المللی ترسیب کربن است که توسط سازمان جنگلها و مراتع و سازمان ملل متحد حمایت می شود.
هدف این پروژه کارآفرینی پایداربرای جامعه محلی خراسان جنوبی با تکیه برمهارتهای بومی و فرهنگ غنی منطقه است.
این طرح در تلاش است که هنرهای بومی منطقه را شناسایی و با ایجاد کمترین تغییرات، آنها را قابل عرضه به بازار نماید. در میان انواع هنرهای بومی منطقه عروسک های بومی هنری است که از سالها پیش به فراموشی سپرده شده است. این طرح قصد دارد با تکیه بر حمایت علاقمندان به فرهنگ و طبیعت ایران زمین این هنر را احیا و بازتولید کند. به این منظور با نمایش این عروسک ها می خواهیم این هنر که از دل خانه های روستایی بیرون آمده است را به خانه های شما دعوت کنیم.


جشنواره عروسک های محلی خراسان جنوبی 22مهرماه در روستای تاجمیر پایین در منطقه سربیشه حسین آباد برگزار شد.در این جشنواره با مشارکت فعال 5 روستای محدوده پروژه حدود 200 عروسک ساخته شد.
با توجه به اهداف این پروژه که توسط موسسه آوای طبیعت پایدار در حال اجراست قراراست این عروسک ها توسط بانوان روستا با هدف معیشت مکمل و به منظور کاهش اثرات حضور دام در مراتع تولید و عرضه شود.
با توجه به اینکه همواره انواع عروسکهای پلاستیکی از کشورهای مختلف در بازارایران عرضه می شود و رقابت را برای عروسک های اصیل و دست سازکشورمان دشوار کرده است،این پروژه قصد دارد با ارتقاء کیفیت این محصولات از یک سو و ذائقه سازی در مخاطبان و به ویژه دوستداران فرهنگ و طبیعت ایران از سوی دیگر، برای احیای این هنرهای ارزشمند گام بردارد.
نمایش عروسک های محلی با هدف گرد آوری پیشنهادات بازدیدکنندگان جهت تولید و عرضه این محصولات انجام می شود.

در این برنامه با برگزاری نشست های تخصصی و دعوت از کارشناسان مرتبط و تشکیل اتاق فکر قصد داریم ازمرگ خاموش هنرهای بومی و میراث معنوی ارزشمند کشورمان پیشگیری کنیم

زمان:چهارشنبه 15 آبان الی یکشنبه 19 آبان
مکان: خیابان فاطمی غربی، خیابان شیخلر،کوچه مرجان،پلاک 23 .اکوکافه

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد جشنواره به وب سایت پروژه بین المللی ترسیب کربن زیر مراجعه فرمایید

www.http://ircsp.net

تصاویر
  • تاریخ آخرین ویرایش 1392/8/21