کانون

گزارش های کانون

... گزارش پانزدهمین گردهمایی

گزارش پانزدهمین گردهمایی کانون گردشگری مسوولانه

پانزدهمین گردهمایی ماهیانه کانون گردشگری مسئولانه آوای طبیعت پایدار در روز دوشنبه 3/7/91 برگزار شد.
موضوعات:
1- پخش دو فیلم مستند به نام های "تلاش برای حیات" و "سفرنامه مرغ مهاجر" با حضور کارگردان(جناب آقای مانی میرصادقی) مستندساز حیات وحش طبیعت ایران.
2-سخنرانی آقای حسین عبدالهی با موضوع روش های برگزاری سفر های جهانگردی آسان و کم هزینه.
3- پرسش و پا سخ

گردهمایی با صحبت های آقای نیما آذری مدیر موسسه آوای طبیعت پایدار آغاز شد. ایشان راجع به اهداف کانون گردشگری مسوولانه به اختصار توضیحاتی ارائه دادند و از سخنرانان دعوت کردند که تجارب خود را با حاضرین در جلسه به اشتراک گذارند.

آقای حسین عبدالهی سخنان خود را با جهان گردی از رویا تا واقعیت آغاز کردند. ایشان در ابتدا از تجربه سفرهای انفرادی از دوران نوجوانی و تورهای انفرادی کوچک و چند نفره خود گفتند، از راه و روش ساده و ارتباط بر قرار کردن با دوستان و سفرهای کم هزینه دوستانه توضیح دادند.از نظرایشان سفر صرفا رفتن و دیدن شهرهای بزرگ یک کشور نیست و مفهوم و هدف ازسفر ایجاد فرصتی برای تجربه کردن و لذت بردن است. مقصد، جایی در انتهای مسیر نیست بلکه لذت بردن از گام هایی است که بر میداریم.

جهانگردی برخی ابزارها و ملزومات:
- هدف و مقصود
- اعتماد بنفس
- عزم و اراده
- مطالعه کتابهای راهنمای سفر
- برآورد تامین حداقل هزینه های سفر
- آشنایی با زبان های دیگر
- شناخت مقصد و برنامه ریزی سفر

راهکارهای کاهش هزینه ها در سفر های جهانگردی:
1- کاهش هزینه های محل اقامت: استفاده از: کمپهای و خوابگاههای دانشجویی، محل های اقامت( بک پکرها، مهمانخانه ها ، هاستل ها )، پروژه های باشگاه مهمان نوازی تخفیفهای ویژه سایت های واسطه رزرو هتل ها وخانه های مردم محلی و یا خانه دوستان خارج از کشور
2- کاهش هزینه های حمل و نقل مناطق مختلف کشور مقصد: استفاده از سیستمهای اشتراک سفر
3- کاهش هزینه های خورد و خوراک :استفاده از امکانات آشپزخانه هاستل ها، محصولات غذایی گرم فروشگاههای زنجیره ای وخدمات غذای رزرو رستورانهای محلی
4- کاهش هزینه های بلیط : خرید بلیط های ارزان قیمت شرکتهای هواپیمایی و پروژه های اقتصادی، مقایسه صحیح شرکتهای مختلف هواپیمایی و خرید بلیط در کلاسهای ارزان پروازی ، استفاده ازپروژه های چارتری، تخفیفهای ویژه فصلی شرکتهای بزرگ هواپیمایی،سایتهای واسطه خرید آنلاین بلیط و پروازهای ترانزیتی و ترکیبی مقاصد سفر
حسین عبدالهی در ادامه شرح راهکارها برای افراد خاص تری صحبت کرد، برای کسانی که می خواهند از مسافرتهای خود تامین هزینه کنند و شاید در آمدی هم داشته باشند، کسانی که روحیه کار تلاش مضاعف و از دست ندادن فرصت های ناب رادارند.

تامین هزینه های سفر از سفر و یا در حین سفر
و اما راهکارها به شیوه ایشان:
کار مستقیم در سفر مثل کار در مزرعه ، شرکت در پروژه های داوطلبانه موسسات و یا سازمان ها، شرکت در پروژه های کشاورزی و اقامت و در نهایت فعالیت های در آمدزای غیر مستقیم نظیر مستند سازی، عکاسی، تهیه کتاب راهنمای سفر، سفرنامه نویسی و راهنمای سفر های بودن
وی در پایان به نکاتی چون سفرهای امن تر و لزوم توجه به خصوص به ویزا و مجوز ورود به کشورها و همراه داشتن کارت اعتباری مسافر نیزاشاره نمود.

مانی میر صادقی از مستند سازان حیات وحش و طبیعت بنام ایران سخنران بعدی بود که بسیار کوتاه سخن گفت. از شروع فعالیت های حرفه ای از سروش سیما و پشتکار خود برای سالهای متوالی در ساختن بعضی مستند ها و سختی های کار سخن گفت و به حضار توصیه کرد که مستند سازی هم انگیزه و هم عشق را توام با هم می خواهد پخش دو مستند از وی در پایان گردهمایی با عناوین ( تلاش برای حیات و سفر نامه مرغ مهاجر) گویای مابقی حرف هایش بود که مورد توجه مضاعف و هیجان حضار قرار گرفت.

*وبلاگ آقای عبدالهی:جهانگردی ارزان و خاطرات سفر
www.jahangasht.blogfa.com
*جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آقای مانی میرصادقی و مستندهایشان می توانید در سایت گوگل نام ایشان را جستجو کنید.

تهیه گزارش: مینا حورزاده- فراگیر دوره سیزدهم راهنمایان طبیعت گردی آوای طبیعت پایدار

  • تاریخ آخرین ویرایش 1391/7/27