کانون

گزارش های کانون

... گزارش چهاردهمین گردهمایی

گزارش چهاردهمین گردهمایی کانون گردشگری مسئولانه

چهاردهمین گردهمایی کانون گردشگری مسوولانه آوای طبیعت پایدار در 2 مرداد 1391 برگزار شد.
موضوعات :
آرامستان گردی: سخنران آقای شهرام شهریاری-1
2- مروری بر مفاهیم ژئوپارک و گزارشی از کنفرانس بین المللی ژئوپارک های جهانی-منطقه شیمابارای کشور ژاپن-ژئوپارک اونزن-12 تا 15 می 2012 و توضیحاتی راجع به ژئوپارک جهانی قشم درطی 6 سال گذشته تاکنون
سخنرانان: افسانه احسانی، نیما آذری
گردهمایی کانون گردشگری با سخنرانی آقای شهرام شهریاری آغاز شد.
خلاصه ای از سخنرانی آقای شهرام شهریاری :
اين روزها اگر بخواهيم زماني را براي متفاوت زندگي كردن در نظر بگيريم، حق انتخاب هايمان بسيار زياد است. یکی از راه های متفاوت بودن، سفر است و راه حل، تماس با آژانس مان و یا هم فکری با همسفرانمان برای انتخاب یک مکان برای سفر و متفاوت بودن‌، رفتن به سفرهاي كوتاه و بلند براي ديدن طبيعت بكر، كوهستان، درياچه و حتي پارك هاي زيباي داخل شهرها تنها چند تا از اين گزينه ها هستند، اما امروز گزينه ديگري را پيشنهاد می كنيم ، كه شايد اولش كمي خوشتان نيايد يا جا بخوريد ولي دلايل انتخاب اين كار را مي گويم قبرستان گردي يا آرامستان گردي يا گورستان گردی .
قبرستان گردي ترس ندارد . براي نترسيدن از بعضي چيزها لازم است وقتي حالمان خوب خوب است، وقتي اوضاع زندگي مان روبه راه است، خودمان به استقبال ترسمان برويم و با آن انس بگيريم.
اگر شما هم با اين نگاه به قبرستان نزديك يا دور محل زندگي تان سري بزنيد، تازه می بينيد كه اين
مكان ها براي خودشان دنياي عجيبي دارند. بعضي از آدم ها، فخر و خود بزرگبيني شان را به قبرهايشان
هم كشانده اند. مثلا سفارش كرده اند روي سنگ قبرشان كارهاي مهم زندگي شان را ثبت كنند.
بعضي از آدم ها مهم اند ولي سنگ قبرشان ترك خورده و زير بوته اي پنهان شده است. بعضي ها اصلا
سنگ قبري ندارند ولي اسمشان در ذهنها مانده است. بعضي سنگ قبرها تصاوير يا نوشته هاي جالبي دارند كه لازم است چند دقيقه اي بالاي آن بايستيد و فكر كنيد.
رفتن به قبرستان نه تنها كاري دلگيركننده نيست، بلكه شادي آور هم هست، چون ما از يادگرفتن، از
نگاه دوباره به زندگي و از انديشيدن متفاوت حالمان خوب مي شود.
قبرستانهای متفاوت ، مراسم های متفاوت در تدفین ، سنگ قبرهای متفاوت تر و خلاصه ادیان متفاوت در ایران و همچنین تنوع و تکثر آرامگاه ها ، بقعه ها ، استودان ها ، گورها و گوردخمه ها ، مزار ها و مقبره ها و ... ایران زمین را بهترین مکان برای آرامستان گردی کرده است.


در ادامه خانم افسانه احسانی با موضوع مروری بر مفاهیم ژئو پارک سخنرانی خود را ارائه دادند :
سازمان جهانی یونسکو پس از جنگ جهانی دوم برای ترویج فرهنگ صلح و توسعه انسانی از طریق مشارکت ، همکاری و ارتباطات تاسیس شد. این سازمان علمی همواره از فعالیت های فرهنگی و ارزشی کشورهای جهان حمایت می کند.
ژئوپارک:
این نواحی شامل میراث زمین شناسی که از حیث ویژه و منحصر به فردبودن، جاذبه های زیبایی شناسی، کمیاب و نادر بودن دارای اهمیت هستند.مفهوم این واژه با حفاظت،آموزش و توسعه پایدار کامل می شود.یک ژئوپارک با کشف ارزش های زمین شناسی منطقه و نشان دادن برتری های آن ، برای حفاظت از آن تلاش می کند .
یک ژئوپارک فعالیت های اقتصادی و توسعه پایداردر منطقه توسط ژئوتوریسم را برمی انگیزد همچنین از طریق جذب گردشگر بیشتروتوسعه اقتصادی اجتماعی جامعه میزبان پیوند میان آنها و میراث بومی منطقه را برقرار می سازد.این موضوع زمینه را برای سرمایه گذاری های بومی وایجاد اقتصاد خانگی متناسب با نیاز ژئوتوریسم فراهم می سازد.
ژئوپارک ها ابزار تازه و قدرتمندی برای حفاظت از تاریخ طبیعی،میراث فرهنگی و توسعه پایدار روستایی از طریق ژئوتوریسم با تمرکز هر چه بیشتر به تعادل میان حفاظت از طبیعت، فرهنگ، فعالیت های زمین شناسی و ارتقاء زندگی جامعه محلی هستند.
فعالان ژئوپارک با ایجاد دلبستگی میان مردم بومی و ارزش های طبیعی، علاقه و احساس مسوولیت آنها نسبت به منطقه ای که در آن زندگی می کنند را افزایش می دهند. بنابراین ساکنان منطقه نه تنها به طبیعت ارزشمند خود آسیب نمی رسانند بلکه به این دلیل که از نظر اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی به زمین محل زندگی خود وابسته می شوند ، با تمام وجود برای حفظ و نگهداری آن تلاش می کنند.
برخی موضوعات ارائه شده در کنفرانس مذکور:

• ارائه گزارش از فعالیت های ژئوپارک های جهانی وابسته به یونسکو و همکاری های بین المللی میان آنها
• شبکه جهانی ژئوپارک ها،مفاهیم،سیاست ها و عملکردها
• نقش ژئوپارک های آسیا و اقیانوسیه در ژئوتوریسم وتوسعه پایدار بومی
• ژئوپارک وتوسعه پایدار،آینده جامعه بومی
• آموزش های ژئوپارک(مدارس، بانوان، جامعه بومی)
• ژئوپارک های ملی و بین المللی
• گزارش های فعالیت های انجام شده درژئوپارک های کشورهای مختلف باذکر چالش ها و فرصتها

سپس آقای نیما آذری نیز به ارائه گزارش خود پرداختند.
این گزارش توسط آقای نیما آذری تهیه و ارائه شد. ایشان در پروژه گردشگری ژئو پارک قشم و آماده سازی آن برای ارزیابی مجدد توسط کارشناسان یونسکو فعالیت داشتند.
این گزارش وضعیت ژئوپارک قشم از ابتدای ثبت در سال 2006 تا ارزیابی مجدد کارشناسان یونسکو در سال 2012 را مورد بررسی قرار می داد. ابتدا نقشه های موقعیت جغرافیایی قشم در خاورمیانه ، جنوب ایران، تنگه هرمز بررسی شد، و در ادامه محدوده جغرافیایی ژئوپارک قشم، موقعیت ژئوسایت های 8 گانه آن، جاذبه ها معرفی شدند.ژئوپارک قشم که عمده جاذبه ها، ژئو سایت های آن در قسمت غربی قشم واقع است در سال 2006 میلادی به ثبت جهانی شبکه ژئوپارک های جهانی رسید. در سال 2010 کارشناسان یونسکو برنامه های تکمیلی را برای ارتقای ایران لازم و ضروری دانستند و ایران فرصت پیدا کرد تا در یک فرایند 1 ساله با اعمال برنامه ها و مدیریت موثر موجبات رونق ژئوپارک شود. در سال 2012 در یک فرایند 4 ماهه بخشی از برنامه ها با مدیریت جدید قشم و اداره ژئوپارک قشم انجام گرفت و اکنون جزیره قشم در انتظار رای کارشناسان یونسکو برای ابقا در لیست ژئوپارک های جهانی است. گزارش فوق رئوس برنامه های 4 ماهه اجرا شده اعم از ساختاری (گرافیکی، معماری) و نرم افزاری (کار با جوامع محلی) و .... را ارائه شد..

درپایان تصاویری از کنفرانس و فعالیت های جانبی اجرا شده در طی آن و بازدیدهای مربوط به ژئوپارک اونزن ارائه شد.
  • تاریخ آخرین ویرایش 1391/7/1