کانون

گزارش های کانون

... گزارش هشتمین گردهمایی کانون

گزارش هشتمین گردهمایی کانون گردشگری مسوولانه

هشتمین گردهمایی کانون گردشگری آوای طبیعت پایداردر روز دوشنبه7 آذرماه 1390 در محل خانه سلامت منطقه 7 برگزار گردید.

در ابتدا خانم غزل یزدان پناه موضوعی را با عنوان " به دنبال یک زندگی دوستانه تر" با هدف این که چگونه می توان در زندگی شخصی خود سازگارتر با محیط زیست رفتار نمود، مطرح کردند. ایشان تجارب شخصی خود و خانوادشان در این زمینه را با جمع در میان گذاشتند. راهکارهای مدیریت زباله در منزل، توسعه فضای سبز سازگار با محیط زیست در خانه و محله و همچنین روش های کاهش اتلاف ماده و انرژی از موارد مطرح شده توسط ایشان بود.

کاهش مصرف ماده و انرژی: خرید تنها جهت رفع نیازهای ضروری، استفاده از کیسه های پارچه ای بجای کیسه های پلاستیکی،در حد امکان خرید از نزدیک ترین مکان ها نسبت به محل زندگی
کاهش پسماند: با تفکیک زباله خشک و تر،تبدیل پسماند تر به کود آلی ،استفاده دوباره از پسماندهای خشک
احیاء و تقویت زیست بوم شهری: ایجاد فضای سبز کوچک در خانه، احیای باغچه های بایر محله
کاهش مصرف آب:کوتاه کردن مدت زمان دوش گرفتن، برطرف کردن شیرهای آبی که چکه می کنند،استفاده مجدد از آب( پس از شستشوی میوه و..)،کاهش مصرف آب هنگام انواع شستشوها(به ویژه در آشپزخانه)
تغییر الگوی تغذیه: کاهش مصرف گوشت در برنامه غذایی، استفاده از محصولات IPM
سفر و گردشگری مسوولانه در شهر و خارج شهر: تلاش بر استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، سفر ترجیحا با قطار و اتوبوس
عمل گرایی: تلاش جهت ارتقاء آگاهی و دانش عمومی محیط زیست در خانواده، دوستان و اجتماع، استفاده از توانایی های جمعی،تعهد به اصل همدلی و درک متقابل، نداشتن نگاه از بالا به پایین در هنگام برخورد با دیگران و...

موضوع بعدی ارائه گزارش کنفرانس جهانی Global-Eco در کشور استرالیا مورخ نوامبر 2011 بود که نمایندگان موسسه آوای طبیعت پایدار در آن دو مقاله ارائه کرده بودند و در این گردهمایی خلاصه ای از اطلاعات آن را در اختیار شرکت کنندگان قرار دادند. این کنفرانس با قدمتی 20 ساله از اولین کنفرانس هایی محسوب می شود که در سطح بین المللی و ملی به بررسی اکوتوریسم و نیازهای آن می پردازد. همچنین در آن هر سال موضوعات و مسائل روز جهانی در مواجه با اکوتوریسم مطرح می گردد.

تشکیل شبکه مجازی گردشگری جهت معرفی جاذبه های گردشگری استرالیا، توجه به موضوع تغییرات آب و هوایی و لزوم برنامه ریزی های گردشگری بر اساس این تحولات، توجه به علایق متنوع گردشگران طبیعت گرد و تلاش جهت رفع نیازهای آن ها بر اساس اصول توسعه پایدار، برنامه ریزی اصولی جهت ایجاد زیرساخت های مناسب و سازگار با محیط زیست، فعالیت های مشارکتی جهت رسیدن به اهداف اکوتوریسم، تجدید نظر و بازنگری بر قوانینی که از گذشته موجود بوده و... مواردی بود که مسوولین گردشگری، پارک های ملی و نماینده انجمن جهانی اکوتوریسم در این همایش به آن اشاره نمودند.

آقای نیما آذری درباره تعدادی از پروژه های معرفی شده در این کنفرانس که به نوعی با نیازهای اکوتوریسم در ایران همسو بود، توضیحاتی ارائه دادند. مولفه های بهم پیوسته ای جهت فرآیند گردشگری پایدار حائز اهمیت است از جمله:کمک به بازاریابی جهت فروش محصولات بومی،کنترل کیفیت محصولات،گزینش مشارکت کنندگان،تشکیل شبکه های محلی با مدیریت واحد.اعضای این شبکه به سه دسته تقسیم می شوند:1)استفاده از خدمات کامل 2) استفاده از خدمات پس از فروش 3)افرادی که به صورت فردی از حمایت اجتماعی آن ها برخوردار بودند. شرایط عضویت آنها این بود که حتما می بایست از جامعه محلی باشند،تمام وقت در این زمینه کار کنند،امکان برقراری ارتباط با گردشگر در 24 ساعت از طریق تلفن و ایمیل را داشته باشند،توانایی انجام محاسبات ساده ریاضی جهت تعیین میزان سود و زیان را داشته باشند، توانایی برقراری ارتباط صحیح با گردشگران را داشته باشند.نکته قابل توجه در این گونه فعالیت ها تلاش جهت جلب مشارکت بخش اعظم جامعه بومی و توزیع عادلانه درآمد میان آنهاست.

در انتها خانم افسانه احسانی در مورد نکات مثبتی که در سفر به استرالیا مشاهده کرده بودند و میتواند در پاره ای موارد به ارتقاء قرهنگ اکوتوریسم و محیط زیست ایران کمک کند صحبت کردند. در این کشور مشارکت و فعالیت های داوطلبانه از نقش و اهمیت ویژه ای برخوردار است.افراد از جوانان تا بازنشستگان همگی برای فعالیت های مشارکتی داوطلب هستند . مشارکت افراد با سنین بالای 50 سال در زمینه محیط زیست بسیار جلب توجه می کرد. در پارک های ملی، باغ وحش و مراکز نگهداری حیات وحش بسیار محسوس بود.توجه به کدهای رفتاری و نشانه هایی که به اشکال مختلف افراد را به رعایت این کده دعوت می کرد در بسیاری از نقاط شهر قابل مشاهده بود.استفاده از محصولات بازیافتی و تشویق مردم به کاهش مصرف منابع انرژی و همچنین موضوع گرم شدن کره زمین و راه های کاهش آن از مواردی بود که به خوبی در این کشور برای آن برنامه ریزی می شد. همچنین پیشنهاداتی جهت ارتقاء فرهنگ سازگار با محیط زیست ارائه گردید.

سایت کنفرانس: http://www.globaleco.com.au
در انتها آقای ریشه چی در مورد برنامه کوهنوردی کانون توضیحاتی ارائه دادند و به پرسش های حاضرین در جلسه پاسخ داده شد.
متن گزارش : کمیل حاتم خانی
تدوین و عکس : سحر دره شیری

  • تاریخ آخرین ویرایش 1391/7/27