کانون

گزارش های کانون

... گزارش هفتمین گردهم آیی کانون

گزارش هفتمین گردهم آیی کانون گردشگری مسوولانه

هفتمین گردهمایی کانون مسئولانه آوای طبیعت پایدار در روز دوشنبه 02/08/1390در محل خانه سلامت شهرداری منطقه 7 برگزار شد.
در این نشست دو برنامه اصلی با موضوع برگزاری سفرهای off road مسئولانه توسط آقای محمد قیدی از فراگیران دوره 11 طبیعت گردی و بزرگداشت روز جهانی کوهستان توسط آقای جهانکار(عضو اولین تیم ایرانی صعود به کلیمانجارو) اجرا شد و سرکار خانم احسانی، مدیرآموزشی موسسه، مقدمه ای درباره این دو سخنرانی ارائه دادند. همچنین توضیحاتی در مورد سفرهای کوهنوردی کانون گردشگری مسولانه آوای طبیعت پایدار و اثرات آن بر شرکت کنندگان در این برنامه ها از زبان خود آن ها مطرح شد. آقای نیما آذری مدیر موسسه آوای طبیعت پایدار، محمد رضا ریشه چی کوهنورد فعال و فارغ التحصیل دوره 9 طبیعت گردی ،احد فتاحی فارغ التحصیل دوره 10 طبیعت گردی، پژمان نوروزی برنامه ساز صدا و سیما و فعال محیط زیست، سارا امیری فارغ التحصیل دوره 9 طبیعت گردی بنا به مورد برای مخاطبان توضیحاتی ارائه دادند. در پایان خانم معصومه بابانیانوری از فارغ التحصیلان دوره 4 راهنمایان طبیعت گردی داستانی برای کودکان در زمینه حیات وحش که آقای ساسان سلوتی در یکی از مجلات ویژه کودکان نوشته بودند را خواندند.

آقای قیدی در سخنرانی خود به این موضوع اشاره نمودند که اغلب افراد علاقمند به سفرهای ماجراجویانه با استفاده از ماشین های شاسی بلند(off road) جوانان هستند. به همین دلیل دائما با تعداد روبه رشد علاقمندان به شرکت در این برنامه ها مواجه هستیم و از این رو مهمترین کار تلاش برای توجه آنها به محیط زیست و آموزش به این گروههاست که چگونه می توان این نوع سفرها را با کمترین تاثیرات منفی بر طبیعت اجرا نمود. عدم وجود این آموزشها باعث آسیب رساندن به طبیعت مانند صدمه دیدن ریشه های کهن درختان توسط چرخهای پهن ماشین ها و ایجاد سروصدا در زیستگاه حیوانات به ویژه در فصل جفت گیری می شود. و به دلیل همراه داشتن وسایل و تجهیزات فراوان ،تولید زباله های زیادتری را به همراه دارد.
برگزاری این آموزش ها در خارج از ایران به 2 دسته ، Green landing (بجای گذاشتن کمترین اثر در طبیعت) و Trade lighting (ایجاد کمترین اثر در زیستگاههای طبیعی حیوانات) تقسیم می شوند . هدف از برگزاری این آموزش ها برای تورها دیدن گونه های خاص جانوری و گیاهی و یا تحقیقات و اجرای کارگاه های آموزشی در مکان های دور از دسترس در طبیعت است که نکته مهم در این آموزشها ، تردد ماشین ها از مسیرهای قبلاً استفاده شده مانند مسیر دکل های برق فشارقوی و یا لوله گذاری شده است تا کمترین آسیب به زیستگاههای حیوانات و گیاهان وارد شود. متاسفانه در ایران به دلیل نبودن این گونه آموزشها ، همواره شاهد وارد شدن صدمات جبران ناپذیری به طبیعت هستیم.

در ادامه آقای محمدرضا ریشه چی یکی از فارغ التحصیلان دوره 9 راهنمای طبیعت گردی و از کوهنوردان فعال و توانمند ایران به معرفی آقای جهانکار پرداختند و در مورد ارزش چنین حرکتی به عنوان اولین صعود به کلیمانجارو در آن مقطع زمانی گفتگو کردند.

آقای جهانکار به مناسبت روز جهانی کوهستان به عنوان یکی از پیشکسوتان کوهنوردی ایران که عضو اولین گروه اعزامی به کلیمانجارو بودند خاطرات خود را درباره سفر به یادماندی شان با حاضرین درمیان گذاشتند. صحبت های ایشان بسیار شنیدنی و مسرت بخش بود. در مورد بزرگان کوهنوردی دنیا مانند آقای بوناتی و راینهودمسنر (دارنده کلنگ طلایی و افتخار صعود دو قله بالای 8000 متر در یک برنامه بدون اکسیژن) اطالاعاتی را ارائه دادند . در ضمن ایشان به این نکته اشاره کردند که باید کسانی که به کوه می روند را به دو دسته تقسیم کرد، کسانی که فقط به قله فکر می کنند و چندان توجهی به محیط زیست و حیات وحش ندارند و گروه دیگر کسانی که قله برای آنها وسیله ای برای بالا رفتن است و اینها هستند که باعث حفظ محیط زیست کوهستان ها می شوند و می دانند که یکی از مهمترین درس های کوهستان "سکوت" است.
در جای دیگر آقای احد فتاحی از فارغ التحصیلان دوره 10 آوای طبیعت پایدار درباره محیط بان دنا گفتگو کردند و توجه جمع را به این موضوع جلب کردند که هر یک از ما در مقابل چنین مشکلی چه نقشی داریم .آن ها حامیان زیست بوم ما هستند و ما نباید نسبت به آنها بی تفاوت باشیم.
آقای پژمان نوروزی برنامه ساز صدا و سیما و فعال محیط زیست در مورد برنامه تلویزیونی که درباره محیط بان دنا داشتند توضیحاتی ارائه دادند و در مورد نقش و اهمیت هر یک از افراد در چنین شرایطی گفتگو کردند. این که هر یک از ما به عنوان یک ایرانی چه نقشی داریم و چقدر می توانیم اثرگذار باشیم تجارب شخصی و دیدگاه های خود را با حاضرین درمیان گذاشتند.
در ادامه خانم احسانی خلاصه ای از فعالیت های کانون از جمله بازدید از مرکز IPM و برنامه ریزی موسسه برای آموزش های مدون در این خصوص ارائه کردند. همچنین گزارشی هم درباره فعالیت گروه گشت و کار کانون گردشگری مسوولانه آوای طبیعت پایدار ارائه دادند.
در پایان داستان زیبایی که توسط آقای ساسان در مجله مربوط به کودکان به نام نبات درباره زندگی کلاغی به نام "قارقاری" نوشته شده بود توسط همسر ایشان خوانده شد، چراکه هیچ زبانی بهتر از زبان داستان برای کودکان نیست.
متن گزارش :کمیل حاتم خانی
تدوین: عاطفه قرصی
عکس: ندا خوش عقیده
  • تاریخ آخرین ویرایش 1391/2/5