کانون

گزارش های کانون

... گزارش ششمین گردهم آیی کانون

گزارش ششمین گردهم آیی کانون گردشگری مسوولانه

ششمین گردهمایی کانون گردشگری مسؤلانه آوای طبیعت پایدار در خانه سلامت عباس آباد با حضور اساتید، راهنمایان تور، طبیعت دوستان و دانش پژوهان برگزار شد.

اولین سخنرانی توسط آقای مهندس حیدری، مسؤول پروژه بخش کمک های کوچک محیط زیست جهانی ، سازمان ملل متحد درباره روش IPM که یک رویکرد اکولوژیک برای مدیریت تلفیقی و غیرشیمیایی تولید محصولات کشاورزی از ابتدای کاشت تا برداشت است، ایراد شد. در ابتدا نحوه شکل گیری کشاورزی صنعتی و مضرات آن که با ایجاد سدها بر روی رودها و استفاده از تجمع آب های جاری و سطحی برای کشاورزی به همراه استفاده از سموم برای دفع آفات و استفاده از کودهای شیمیایی که در قرن اخیر اتفاق افتاد و حاصلی جز مسموم شدن مواد غذایی و خوراکی، مسمومیت آب¬های زیرزمینی وجاری از طریق پساب سمی کشاورزی که وارد رودخانه ها و دریاها شدند و باعث از بین رفتن بسیاری از گونه های زیستی حشرات که بالغ بر یک میلیون گونه اند و تنها حدود 10-15 % آنها قابلیت تبدیل شدن به آفت را دارا هستند و ایجاد بسیاری از بیماریهای ناشناخته در انسان و حیوانات شدند، را توضیح دادند.
این مضرات در روش مدیریتی جدید کشاورزی مانند سیستم ارگانیک (organic)، جی إی پی (GAP)، و آی پی ام (IPM)، کمتر شده که منجر به تولید محصولات غیر شیمیایی می شود که روش IPM روش مدیریت محصولات از زمان کاشت تا برداشت است. با این روش به محض دیده شدن آفت استفاده از محلوهای گیاهی یا کشت همزمان یا آماده نکردن محیط برای رشد آفت با استفاده از روشهای بیولوژیکی مانند استفاده اردک معروف به اژدهای قرمز در شالیزارهای برنج برای خوردن علف¬های هرز و حشرات و اصلاح روش¬های قدیمی مانند ایجاد فاصله در کاشت نشای برنج برای ایجاد نشدن کرم برنج خوار ، یا احیای روش های قدیمی درست، به کشتن آفت می پردازند که باعث ایجاد روش¬های بومی سازی شد بر اساس اقلیم جغرافیایی و آب و هوایی هر ناحیه می شود.
فعالیت این گروه از 15 سال پیش در ایران شروع و در سال 1381 منجر به فروش این محصولات در سطح کشور شده است و در حال حاضر 28 گونه محصول را در سبد خود از قبیل برنج یا چای و عسل جای داده است. برای آگاهی بیشتر می توانید به سایت IPMGroup مراجعه کنید.

دومین سخنرانی توسط آقای مهندس افشین زارعی درباره تجربه سفر خود به نامیبیا در جنوب آفریقا برای شرکت در کارگاه آموزشی بنیاد حمایت از یوزپلنگ با نام مخفف CCF شروع شد. این مرکز توسط خانم لوری مارکر پس از 13 سال تحقیق بر روی جوامع محلی و یوزپلنگ¬ها در سال 1990 م بنیانگذاری شد. در اینجا یوزها به سه دسته الف) اهلی، که به دلیل زخمهای عمیق و طول درمان زیاد اهلی شده اند ، ب) نیمه وحشی: که پس از بهبودی تحت آموزش قرار می گیرند تا دوباره به طبیعت بازگردانده شوند و ج) وحشی: یوزهای کاملأ وحشی که پس از بهبودی سریع به طبیعت برگردانده می شوند، تقسیم می شوند. در این مرکز دوره های آموزشی درباره آشنایی با اکولوژی و بیولوژی یوزپلنگ و نحوه رهگیری یوزها با استفاده از GPS ، قدم شناسی و تست ژنتیک، استفاده از رادیومتری و آشنایی با تفنگ های بیهوشی در طی 2 هفته انجام می شود و 2 هفته دیگر به استفاده عملی از آموزشها در رودررویی با طبیعت و جوامع محلی سپری می گردد. و نکته مهم درباره اعتمادسازی در جوامع محلی از طریق انجام دادن قولها و سخنانی است که گفته می شود، مانند معاوضه سگهای نگهبان با یوزهای زخمی که بطور جدی پیگیری می شود و توانمندسازی جوامع محلی از لحاظ فرهنگی و اقتصادی برای خرید صنایع دستی است که باعث بوجود آمدن مزارع شخصی برای نگهداری از حیوانات به علاوه پارک¬های ملی شده است و از نکات دیگر طراحی مکان اقامتی بر اساس ساختارهای سنتی است و کمترین استفاده از انرژی های فسیلی و برق است. برای آگاهی بیشتر می توانید به سایت CCF.com مراجعه کنید.

و در گفتگویی توسط آقای احد فتاحی به نام "اینجاییم" مطرح شد. درباره اینکه ما گام به گام به دوستی با طبیعت رسیده ایم و برای رفتن باید گام به گام قدم برداشت.
گردهمایی در ساعت 20 به کار خود پایان داد.
  • تاریخ آخرین ویرایش 1391/7/27