کانون

گزارش های کانون

... گزارش بیستمین گردهمایی کانون

گزارش بیستمین گردهمایی کانون گردشگری مسئولانه

بیستمین گردهمایی کانون گردشگری مسئولانه آوای طبیعت پایدار در تاریخ 7/12/1391 در محل خانه سلامت شهرداری منطقه 7 برگزار گردید.
موضوعات
1- ارائه گزارش سفر بانوان کوهنورد ایرانی به آمریکا در مرداد ماه 1391 : سخنران : خانم شیرین موسیوند
2- فرهنگ سفر و فرهنگ سازی برای سفر : سخنران:آقای کریم شادفر
3-بررسی وضعیت غارهای ایران و فعالیت های انجمن غار نوردی ایران : سخنران: آقای جواد نظام دوست
4- معرفی سایت کانون راهنمایان گردشگری ایران:سخنران:خانم مهرک حصارکی
پخش فیلم ایران در ابتدای گرد همایی از دستاوردهای انجمن کوهنوردی ایران است که خانم موسیوند یکی از اعضای آن می باشد. این فیلم قله های بلند و کوهنوردان ایران را با پرچم ایران نشان می دهد و همین طور تصاویری از سرزمین ایران ( کردها، عشایر،کوه دماوند،تخت جمشیدو...). کوهنوردان و غارنوردان ما را نشان می دهد که با پرچم ایران کارهای بزرگی انجام داده اند. خانم موسیوند از فعالیت های انجمن و همین طور چگونگی سفر به امریکا و دستاوردهای این سفر گفت. در ذیل به خلاصه ای از صحبت های ایشان اشاره شده است:(( انجمن کوهنوردان از سال 1387 شروع به فعالیت کرد. رئیس انجمن امریکا ایمیلی به رئیس انجمن ایران زدند. پس از جلسات و بررسی اولین گروه در سال 89 یک گروه 15 نفرامریکایی و در نهایت در سال 1391 اولین برنامه انجمن با همکاری دو طرف اجرا شد. برای حضور در این برنامه حتما افراد می بایست عضو انجمن بودند.و برای اطلاع رسانی در مورد برنامه ایمیلی به بانوان انجمن ارسال شد. در مجموع 30 نفر آمادگی داشتند که از بین آنها 12 نفر برای گرفتن ویزا به دبی اقدام شد.میزبان برنامه ها همه از امریکا و سنگ نوردان و کوه نوردهای بسیار حرفه ای آنها بودند. رنج سنی افراد شرکت کننده از 24 ساله تا 74 ساله بود و هزینه سفر کلیه خورد و خوراک و اقامت به عهده میزبان بود و ما فقط هزینه بلیط را پرداختیم.
در یکی از پارک ملی های امریکا به نام راکی ایواردو برنامه اجرا شد.همچنین فتح قله های منت-هالت پیک و البرت از دیگر دستاوردهای این سفر می باشد. بر نامه های آموزشی خوبی داشتند .
بازدید از دفتر انجمن کوهنوردی و موزه داخل آن یکی دیگر از برنامه ها بو. دوستان امریکایی نهایت همکاری را با داشتند و در روزنامه عکس بچه ها ی تیم مارا چاپ کردند و برای شب آخر بازگشت به ایران جشن خداحافظی برای ما با حضور لیرانی های مقیم انجا گرفتند.در بازدید .
در بازدید ها به مواردی بر خوردیم که جالب بود مثلا حرف (ب لاتین) روی کنده درخت بریده شده ای وجود داشت .این نشانه را برای این روی درخت گذاشته بودند تا با علائمی نشان دهند جرا و بر اثر جه اتفاقی ان درخت از بین رفته است؟
آنها خیلی با برنامه بودند ، به عنوان مثال ما باری بازدید به بعضی جاهای دیگر نتوانستیم اقدام کنیم جون حداقل از 6 ماه قبل باید برای کارهای کوچکی مثل قایق سواری و یا بازدیداز یک مکان تاریخی و غیره...باید رزرو میکردیم.
پارک بانها به صورت داوطلبانه در پارک ملیها کارمیکردند
مسیر پیاده روی خاص برای خانواده ها وجود داشت
در ورودی همه جاذبه ها امفی تئاترهایی قرارداشتند که در آنجا منطقه را 5 تا 10 دقیقه معرفی میکردند و تصاویر آن منطقه را به نمایش میگذاشتند به این صورت بازدید کننده ، با ذهنیت قبلی از آن مکان بازدید میکرد، همین طور سی دی و کتاب رایگان در آن زمینه در اختیار افراد می گذاشتند.
در بعضی از مناطق که خرس سیاه در آنجا وجود داشت بازدیدکنندگان مواد خوراکی را نباید در چادر و یا اتاق خود نگهداری می کردند بلکه آنها را در جعبه آهنی بزرگی که ساخته شده برای همین کار بود میگذاشتند و اگر کسی این کاررا انجام میداد ، جریمه برای افراد خاطی گذاشته بودند.
در پایان و در ادامه صحبتهای خانم موسیوند ، کریم شادفر : مدیر عامل آژانس دالاهو سخنان خود را در ارتباط با موضوع فرهنگ سفر و فرهنگ سازی برا ی سفر شروع کردند. دالاهو امسال 1000 عدد عروسک محلی برای ساخت و ارائه در جزیره قشم به مسافران سفارش داده است . از دیگر اقدامات انجام شده برگزاری جشنواره عکس طبیعت می باشد. کریم شادفر از روند تغییر سفر و مقوله سفر حرفهایی زد که به مختصری از صحبتهای ایشان در زیر اشاره شده است:(( سفر از قدیم برای تغییر در احوال روزمره بوده است، در 40 سال اخیر با ماشینی شدن هر چه سریعتر جوامع سفر جزو واجبات زندگی شده و به این صورت خود سفر هم تبدیل به یک حرفه و صنعت شده است. سفر رفتن ما مشکل دارد برای مناطقی که میرویم تعیین ظرفیت نمی کنیم ، مثلا تخریب باداب سورت از طریق خود مردم انجام شده است . یکی از کارهایی که ما کردیم این بود که با موتور سواران آن منطقه صحبت کردیم که توجیه شود که وقتی با موتور وارد آنجا می شود باعث تخریب می شود. ما باید نکاتی را قبل از سفر ، حین سفر و بعد از سفررعایت کنیم . قبل از سفر: سفر کالای نامحسوس است و هنوز هم آژانس ها نتوانستند آن را تبدل به کالای محسوس کنند. مسافر قبل از سفر باید بداند و به قول و وعده های خود که در قبل از سفر داشته در حین سفر عمل کند. حین سفر: همه در سفر به دنبال ان هستند که به انها خوش بگذرد، ممکن است به هر دلیل و اتفا قخارج از برنامه ای ، برنامه های سفر ما بهم بخورد ولی ما نباید در این مواقع به موضوع دامن بزنیم می توانیم خلاق باشیم و با انجام کارهای دیگری نگذاریم که به ما خوش نگذرد و به نوعی جبران شود.بعد از سفر : کار آژانس ها فروختن خاطره است.ما عکس ها و گزارش سفر ها را باید نگهداری کنیم و این فرهنگ نوشتن از سفر را بعد ها هم به درد خودمان و هم بقیه افراد که آنجا را ندیدند می خورد را به افراد آموزش دهیم.
کریم شادفر فعالیتهای دالاهو را برای رفع مشکلاتی که گفته شده است به اختصار گفت:
*تقسیم بندی انواع سفر برای مثال : سفر زیارتی-تفریحی – فرهنگی و تاریخی – سفر چمدانی (خرید)- سفر طبیعت گردی یا اکوتوریسم
*جمع کردن زباله ازتنگه واشی و جلوی زباله سازی را گرفتن
*پاسخ به 3 سوال اصلی : 1- چه وقت برویم؟چه زمانی وقت داریم؟2-کجا برویم؟ کجا اسکان داشته باشیم؟ کجا غذا بخوریم؟کجا ها را ببینیم؟3-چگونه؟چگونه برویم؟ چه زمانی وارد مناطق خاص شویم؟
*ما باید براساس برنامه ریزی قبلی مسافرت کنیم
*با محلی ها ارتباط درست بر قرار کنیم
*اثر منفی از خود جا نگذاریم(فقط عکس بگیریم)
*نسبت به اتفاقات سفر مطلع باشیم
*در همه حال به امنیت خود و دیگران در سفر احترام بگذاریم
*از مواد غذایی سالم استفاده کنیم
*بهترین برداشتی که میتوانیم از سفر داشته باشیم به صورت عکس و یا فیلم و یا نوشته در پایان سفر ارائه دهیم.
*به حقوق دیگران و همسفران احترام بگذاریم
*سفرنامه نویسی آموزش داده شد
* مرور عکسها و فیلم سفرها
*اگر به محلی ها قولی را داده ایم به ان عمل کنیم
* راه اندازی اندازی سایت دالاهو نیور (مربوط به اخبار گردشگری و سفر های داخلی و خارجی
*ارائه بروشور اطلاعاتی کلیه سفر ها به مسافران
*اجرای همایشی که یک تن و دویست کیلو زباله از یک منطقه خاص در میانکاله جمع آوری شد
*جهت فرهنگ سازی موسیقی محلی و موسیقی پاپ ایرانی با گروه موسیقی رستاک همکاری شد آلبوم ها خریداری و به مسافران ارائه شد.
* بر گزاری کلاسها و کارگاههای مرتبط با سفر وراهنمایان سفر ، باز آموزی دوره امدادو نجات و کمکهای اولیه، نجوم و آشنایی با آسمان شب، اموش جی پی اس، مقدماتی کوه پیمایی و آشنایی با وسایل سفر،آموزش حیات وحش، نمایه پستانداران
*برگزاری جشنواره عکس که 600 نفر در این جشنواره شرکت کردند و 4011 اثر به جشنواره ارسال شد.

غارها دریچه ای به دنیای شگفت انگیز زیر زمین
جواد نظام دوست رئیس هیئت مدیره غارنوردان ایران و عضو انجمن کوهنوردان ایران نفر بعدی این گرد همایی است. نکاتی که در صحبتهای ایشان وجوددارد به شرح ذیل می باشد:
*سه سال است که انجمن غارنوردی تشکیل شده است . در این سه سال وضعیت عکاسی از غارها کمی بهتر شده است.
*غار چال نخجیر به علت عدم کار کارشناسی خوب و مراجعه افراد زیاد به انجا خراب شده و در معرض خطر می باشد.
*ساکنین مفید غارها خفاشها هستند(با حضور بی رویه انسانها) که به طور غیر عادی تعداد زیادی از آنها از غارها خارج شده اند.
*انجمن غارنوردان سه اصل برای غار نوردان دارد:1- چیزی را در غارها نکشید2- چیزی را از خود بجا نگذارید حتی رد پا 3- چیزی را از غارها خارج نکنید جز عکس
*غار کتله خور بزرگترین غار افقی در 5 طبقه می باشد.
*در منطقه بوکان غار غلا ایچی وجود دارد که تلاش انجمن به این است که این غار توریستی نشود.درجه سختی این غار 3 میباشد و برای ورود به آن باید 120 متر پایین تر از سطح زمین رفت.
*غار یخ مراد در جاده چالوس به دلیل وجود قندیل ها و شکاف ها بسیار زیباست.
*غار نمکدان طولانی ترین غار نمکی جهان است.
*انواع غارها از لحاظ پیمایش:1- افقی مثل:قوری قلعه-کتله خور و علیصدر2-عمودی: غارهایی که سخت تر هستند و با امکانات می شود به انها راه یافت 3- غارهای آبی
*غارپروادر کرمانشاه عمیق ترین غار ایران است و 752 متر عمق دارد. 26 چاه در ان وجود داردو این غار در ردیف 200 جهان است. در انتهای غار یک چادر و دریاچه وجودداردکه باید در اینده غواصی شود تا بشود به دنیای جدیدی راه پیدا کرد.
*تشکیلات غار نوردی : سازمان محیط زیست ، سازمان میراث فرهنگی ،سازمان زمین شناسی و اکتشافات ، سازمان منابع طبیعی و جنگلبانی ،وزارت جهاد کشاورزی،وزارت علوم، نیروی دفاع ، وزارت ورزش و جوانان کشورو نماینده راهبردی ریاست جمهوری از جمله تشکیلات غار نوردی در ایران می باشند.
*در حال حاضر فدراسیون غار نوردی فعالیت های متنوعی داردو به تازگی دنبال فراهم کردن زمینه استفاده از مربیان خارجی مثل مربیان فرانسوی می باشد.
*از جمله پیشگامان غار نوردی ایران آقایان محمد فر (که کتاب در زمینه غارنوردی منتشر کردند)،استاد چنگیز شیخی ،استاد معرفت،مصطفی صلاحی، محمد نوری و دکتر نخلی می باشند.
*در سال1389 بعد از گرفتن مجوز از وزارت کشور برای انجمن ، همایشهایی در کشور برگزار گردید.
*حضور در سومین سمپوزیسم غار نوردان از فعالیت های انجمن میباشد.همچنین حضور در اجلاس علمی پژوهش در گنبد های نمکی در سال 2012 در جزیره قشم با هدف معرفی گنبد های نمکی به اتحادیه جهانی از دیگر اقدامات انجمن می باشد. در کشور ایران بیش از 100 گنبد نمکی وجود داردکه به توریست ها و یا سایر حوزه های علمی معرفی نشده اند.

حفظ محیط زیست ، حفظ زندگی آیندگان است
حفاظت این میراث طبیعی وظیفه همه ماست

پایان آخرین گرد همایی سال 1391 با سخنان مهرک حصارکی است.صحبتهای ایشان پیرامون تشکیل کانون راهنمایان گردشگری ایران و معرفی سایت کانون می باشد.مهرک حصارکی گفت:(( برای اینکه بتوانیم از حقوق راهنمایان دفاع کنیم و هویت راهنمایان را نشان دهیم با همفکری و بازنگری راهنمایان توانستیم کانون راهنمایان را در 6 سال قبل تشکیل دهیم ودر این راستا ما با تمامی استانهای کشور و راهنمایان انها ارتباط بر قرار کردیم.ما به دنبال تخصصی تر کردن شغل راهنمایان هستیم.به عنوان مثالراهنمایان شهر تهران باید بتواننددر وهله اول تهران را خوب بشناسند و بعد شیراز را. در واقع هدف ما در این کانون حمایت از راهنمایانبه شکل حقوقی آن میباشد. ایشان در پایان سایت کانون را جهت عضویت کلیه راهنمایان ایران معرفی کردند.
www.itgf.ir
ارائه گزارش توسط مینا حورزاده فارغ التحصیل راهنمایان طبیعت گردی دوره سیزدهم

  • تاریخ آخرین ویرایش 1392/3/4