کانون

گزارش های کانون

... گزارش هفدهمین گردهمایی کانون

گزارش هفدهمین گردهمایی کانون گردشگری مسوولانه

هفدهمین گردهمایی کانون گردشگری مسئولانه آوای طبیعت پایدار در تاریخ 6/9/1391 در محل خانه سلامت شهرداری منطقه 7 برگزار گردید.
اولین سخنرانی با موضوع موزه مجازی فرهنگ کودکی، توسط خانم لیلا کفاش زاده، کارشناس مرمت آثار فرهنگی ایراد شد.
شرح اقدامات انجام گرفته به شرح ذیل است: در ابتدا با الگو گرفتن از طرح همیار پلیس در سازمان میراث فرهنگی طرحی به نام همیار میراث فرهنگی ارائه شد که با وجود استقبال مدیران اجرایی نشد. در این طرح به آموزش همگانی برای کودکان و نوجوانان با همکاری آموزش و پرورش تاکید شده بود .
پس از آشنایی با موسسه تاریخ ادبیات و مواجه با بیش از هزار اسباب بازی قدیمی که به مرور زمان و در طی انجام مطالعات کودکی جمع آوری شده بود با این موسسه به همکاری پرداختند. در این موسسه علاوه بر برنامه های پژوهشی در حوزه کودکان ، طرحی به نام موزه مجازی فرهنگ کودکی در حال اجرا بود که در ادامه همین طرح ، تمام اسباب بازی ها و اشیا موزه بر طبق آخرین استاندارد های طبقه بندی اموال فرهنگی ، شناسنامه دارشدند و عکس حرفه ای از آنها گرفته شد. هم زمان تاریخچه پیدایش آنها بررسی شده و رد پای کودکی در موزه های داخل و خارج نیز دنبال شد.
ولی موسسه به علت نداشتن فضای کافی برای ایجاد موزه فیزیکی اقدام به ایجاد اولین موزه مجازی فرهنگ کودکی نمود که شامل اطلاعات بسیار جامع و تخصصی در حوزه های مختلف فرهنگی در باره کودکان است. . در این موزه، اسباب بازی ها و عروسک های مردم ساخت، که در واقع هرکسی برای خودش و یا فرزندانش ساخته بوده است، به نمایش گذاشته شده و در همین ارتباط تاریخچه اسباب بازی های قدیمی، یک به یک آورده شده است.
در بخش علمی و تحقیقاتی این موزه، تحقیق میدانی از بسیاری از روستاها انجام گرفت که در طی آن، برای رسیدن به مقصود با مردم روستایی مستقیماً صحبت شد. آنها برای این کار نیاز به مرور خاطرات خود داشتندتا بتوانند عروسک ها و اسباب بازی های قدیمی خود را بازسازی کنند .
لیلا کفاش زاده در ادامه صحبت های خود به احیاء عروسک های جزیره قشم در کنار کار سوزن دوزی بانوان این جزیره توسط آوای طبیعت پایدارو پروژه ژئوپارک قشم اشاره کرد.وی همچنین اضافه نمود: «در موزه مجازی آداب و رسوم، پوشاک و تغذیه و حتی بازی های فرهنگ های مختلف ثبت شده است. برای مثال، در جزیره قشم، بانوانی که عروسک می ساختند به دلیل این که اعتقاد دارند، آفرینش و خلق کردن فقط مخصوص خداست، روی صورت عروسک هایشان چشم و ابرو و دهان نمی گذارند. از نظر ایشان کاری که انجام می دهند، بازی سازی تاریخ از طریق مرور خاطرات دوران کودکی می باشد.»
در پایان ایشان ضمن نمایش تصاویری از عروسک ها و اسباب بازی ها به حاضرین در جلسه، به برخی اسباب بازی های تولید شده توسط موسسه را که در موزه مجازی به صورت آن لاین به فروش می رشد همراه با کاربرد آن ها به شرح ذیل اشاره نمودند:
-عروسک «نخودک»: خاله پیرزن ( از نخود ساخته می شود و یک جفت چشم و لب برایش کشیده می شود. این عروسک را روی سبزه ها ی عید می گذارند. شخصیت هر عروسک بر اساس خطوط نقاشی شده روی نخود، متفاوت با دیگری است، همچنین این عروسک کاملا محیط زیستی است.
- فرفره چوبی انگشتی: ( اشاره به وجود یک موزه فرفه جهانی که هر ساله در 20 مهرماه روز جهانی فرفره با شعار «زمین بزرگ ترین فرفره» برگزار می گردد و از مردم خواسته شده است فعالیت هایی مثل آموزش نقاشی و تدوین سوالات ریاضی از طریق فرفره را به کودکان در مدارس و خانواده آموزش بدهند)
موش موشک،شعبده بازی،قارقارک ( که در میدان نقش جهان در اصفهان هنوز هم یک پیرمرد آن ها را می فروشد)،فرفره دکمه ای قورچوق و... نیز از نمونه های دیگر این اسباب بازی هابودند.
در ادامه گردهمایی آقای سام رجبی درموردموسسه حیات وحش میراث پارسیان و اهداف آن صحبت کردند که این موسسه به صورت خیریه برای حفاظت از حیات وحش فعالیت می کند، مطالبی را ایراد کردند.ایشان گفتند که از کمک های مالی به طرح های پژوهشی به NGO ها در زمینه محیط زیست از ایده ها و مشارکت مردم در رابطه با حفاظت محیط زیست و پرداختن به سنن و آداب و رسوم حمایت می کنیم. همچنین اشاره کردند که در سال گذشته در طرح پاکسازی میانکاله از زباله ها موفق شدند به نتایج مطلوبی برسند.
دومین سخنرانی مربوط به خانم افسانه احسانی و ارائه گزارش وی از سفر باکو بود.
در این بخش خانم احسانی گزارشی از سفر آموزشی به کشور آذربایجان ارائه دادند.اینکه ما چگونه قادر خواهیم بود از طریق تقویت اطلاعات، مهارتها و دانش خود به ارتقاء دانش و مهارتهای سایر افرادی که تمایل دارند برای کشورخود گام های موثری بردارند کمک کنیم.به عنوان مثال اگر از اینکه تعدادی افراد زباله های خود را در طبیعت رها می کنند رنج می بریم و یا اینکه تعداد کسانی که ما را درجمع آوری زباله های طبیعت یاری می رسانند کم هستند. چگونه و به شیوه هایی می توانیم انگیزه و تمایل آنها را برای همکاری و همراهی افزایش دهیم. چه افرادی پتانسیل حمایت از فعالیت های ارزشمند را دارند و چه کسانی بی تفاوت هستند و ما چگونه قادر خواهیم بود افراد علاقمند به فرهنگ و طبیعت ایران را تشویق کنیم تا در حد امکان و توان خود بتوانند گام های موثر و پایداری بردارند. این گونه فعالیت ها مانند کوهنوردی است که نیاز به مهارت، توانایی جسمانی،اعتماد به نفس و .... دارد و افرادی که انگیزه دارند قادر خواهند بود با شناخت بیشتر از مسیر و اهداف آن گام بردارند و تاثیر گذار باشند.خانم احسانی همچنین تصاویری از بخش های توریستی شهر باکو و ایده های آنها برای عرضه صنایع دستی و محصولات بومی خود که از غنای کافی برخوردار نبود نشان دادند.
در انتهای برنامه از 4نفر از راهنمایان طبیعت گردی و فرهنگی آوای طبیعت پایدار به پاس همکاری و مشارکت در برگزاری هرچه بهتر آزمون مصاحبه زبان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در موسسه آوای طبیعت پایدار تجلیل و قدردانی شد.خانم ها ساینا افسراسکی،ریحانه صابری،الهه محمدی، پردیس نگهداری نیا همراهان ما بودند که به صورت داوطلبانه در مدت 6 روز آزمون با موسسه همکاری کردند.
گزارش: مینا حورزاده فراگیر دوره راهنمایان طبیعت گردی و از اعضای داوطلب کانون گردشگری مسوولانه
عکس: :نگار فاضلی، نگین فاضلی. به ترتیب همکار آوای طبیعت پایدار و فارغ التحصیل دوره ایران گردی و جهان گردی  • تاریخ آخرین ویرایش 1392/1/27