کانون

گزارش های کانون

... گزارش پنجمین گردهم آیی کانون

گزارش پنجمین گردهم آیی کانون گردشگری مسئولانه

پنجمین گردهمایی کانون گردشگری مسوولانه موسسه آوای طبیعت پایدار در خانه سلامت عباس آباد با حضوراساتید، راهنمایان تور، طبیعت دوستان و دانش پژوهان موسسه آوای طبیعت آغاز به کار کرد.

ضمن خوش آمدگویی و اعلان برنامه ها توسط مدیرآموزشی خانم افسانه احسانی نسخه ای از نشریه تعطیلات نو و هتل بین حضار توزیع گردید که با حضور جناب آقای مهدی اسدی صاحب امتیاز دو نشریه فوق و توضیحات مرتبط با گردآوری اطلاعات و نشرشان ، سخنانی راجع به نحوه همکاری دو جانبه با طبیعت دوستان و حامیان محیط زیست ایراد نمودند.آقای اسدی با دعوت ازعلاقمندان به فعالیت دربخش پژوهش هفته نامه اذعان داشتند که فرهنگ سازی در زمینه گردشگری سبز، در راس امور شرکت افق گردشگری ایرانیان (صاحب امتیاز نشریات مذکور) است و خواستارحضور و همیاری حامیان گردشگری به ویژه طبیعت گردان در اطلاع رسانی و نیز ارائه مطالب قابل درک و ملموس برای مخاطبان این رسانه شدند.آقای اسدی ضمن اعلام همکاری نویسندگان ، محققین ،پژوهشگران و عکاسان حوزه طبیعت و گردشگری ، اظهار داشتند که کتابخانه ای تخصصی با تعداد قابل توجه کتاب و موضوعات مرتبط در محل نشریه برقرار می باشد. همچنین ایشان اشاره کردند که با مذاکرات انجام شده با مسوولین موسسه آوای طبیعت پایدار در حال برنامه ریزی کارگاه های ویژه خبر نویسی برای علاقمندان به تاریخ و طبیعت ایران به ویژه راهنمایان طبیعت گردی و فرهنگی هستیم.

پس از صحبت های مدیر عامل نشریه تعطیلات نو و هتل، سرکار خانم فاطمه داوری دوست و آقای بهنام اسماعیلیان مشترکا در مورد پروژه ای با عنوان "هر یک از ما برای حفظ محیط زیست چه کاری می توانیم انجام دهیم؟"ارائه دادند. پس از برگزاری دوره های آموزشی راهنمایان تور به ویژه راهنمایان طبیعت گردی در موسسه آوای طبیعت پایدار فراگیران این دوره ها از جنبه های مختلف با موضوع محیط زیست و اهمیت توجه به آن مواجه بوده اند. آنها همواره از خود می پرسیدند ما به عنوان یک فرد چگونه و با چه شیوه هایی می توانیم تاثیرات منفی خود را بر محیط زیست به حداقل برسانیم؟ چگونه می توانیم سفرهای طبیعت گردی را به سفرهای اکوتوریستی نزدیک کنیم و با توجه به اصول اکوتوریسم تاثیرات منفی حضور گردشگران را به حداقل برسانیم؟این پرسش همواره حتی پس از پایان دوره در ذهن بسیاری از آنها باقی می ماند. با تشکیل کانون گردشگری مسوولانه تصمیم برآن شد که با همفکری با سایر اعضا برای پاسخ به این پرسش تلاش کنیم. از جمله افرادی که مشتاقانه به این موضوع علاقمند شدند خانم داوری دوست و همسرشان بودند که پس از سخنرانی آقای مهندس درویش در چهارمین گردهمایی این کانون و با بهره گیری از مشاوره ایشان، با برگزاری جلسات مختلف با کارشناسان محیط زیست به بررسی راهکارهایی اجرایی آن پرداختندکه در این جلسه نتایج تلاش های خود را در اختیار مخاطبان قرار دادند.همچنین تعدادی پرسشنامه در این زمینه در اختیار مخاطبان قرار دادند .

جناب آقای احد فتاحی از دیگر اعضای فعال کانون درموردگروه گشت و کار و آغاز فعالیت آن پس از سفر به قاسم آباد علیا، توضیحاتی ارائه دادند. ایشان با معرفی وبلاگ gashtokar.blogfa.com نمونه عکس هایی از پروژه های گذشته در احیا و مرمت خانه های قدیمی که با همکاری جامعه بومی و طبیعت گردان صورت گرفته بود را نمایش دادند و در پایان وعده تشکیل کارگاه وبلاگ نویسی برای دانش پژوهان طبیعت دوست در آینده ای نه چندان دور را دادند که با همکاری موسسه آوای طبیعت پایدار با هدف به اشتراک گذاری اهداف و تحقیقات صورت گرفته در شاخه های مرتبط برگزار خواهد شد.

در ادامه جناب آقای دکتر افشین دانه کار دانشیار دانشگاه تهران برای حاضرین در خصوص موضوع تالاب سخنرانی کردند. ایشان در ابتدا به تعریف تالاب و ساختار اکولوژیک آن پرداختند. همچنین به عملکرد تالاب و خدمات آن به انسان و طبیعت و نیز توزیع نسبی تالاب های ایران اشاره نمودند. مورد کنوانسیون 1971 رامسر و اهمیت آن و همچنین تالاب های بین المللی ایران از دیگرموضوعاتی بود که ایشان به آن پرداختند. به گفته دکتر دانه کار 160 کشور در حال حاضر عضو کنوانسیون رامسر هستند که 1911 تالاب با مساحت تقریبی 187میلیون هکتار را در دستور کار حمایت و احیا دارند.دکتر دانه کار به طبقه بندی کلی تالاب ها بر اساس: مناطق ساحلی- دریایی، داخل کشورو مصنوعی
پرداخته و طبقه بندی هر یک را به اختصار با مشکلات تهدید کننده آن ها بیان نمودند. در انتهای جلسه حاضرین پرسش هایی مطرح کردند که دکتر دانه کار با صبرو حوصله به آن پاسخ دادند. از مهمترین موضوعات مطرح شده در بخش پرسش و پاسخ این بود که آیا تالاب ها قادرند خود را احیا کنند و این که اگر خشک شدن تالاب ها به صورت طبیعی اتفاق بیفتد دوباره قادر خواهد بود که خود را احیاء کند؟ به گفته دکتر دانه کار تالاب هایی که به صورت طبیعی خشک می شوند پس از چند سال دوباره قادرخواهند بود که احیا شوند به شرطی که دخالت های انسانی در آن دخیل نباشد. طبیعت به خودی خود قادر خواهد بود که بحران هایی مانند خشکسالی و تغییرات اقلیمی را پشت سربگذارد و دوباره خود را احیاء کند ولی هنگامی که بهره برداری بیش از حد توسط انسان اتفاق می افتد این موضوع برگشت ناپذیر خواهد بود.

در پایان این استادیار دانشگاه به اهمیت توجه و احترام به محیط زیست و نقش و اهمیت هر یک از افراد در حفظ این نعمت های ارزشمند الهی پرداختند.

موسسه آوای طبیعت پایدار
ندا خوش عقیده فراگیر دوره 11 راهنمای طبیعت گردی

  • تاریخ آخرین ویرایش 1391/2/5